Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
31 %
2.1kmh
0 %
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
35 °
Enj
36 °
E diel, 3 Korrik, 2022
spot_img

Rrëmbyes, pedofil dhe trafikantë droge, 23 “kriminelë të rrezikshëm” shqiptar kthehen nga Britania e Madhe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre “kriminelë të huaj të rrezikshëm” u kthyen me avion në Shqipëri nga Britania e Madhe të enjten, duke përfshirë trafikantë të drogës, një rrëmbyes dhe një pedofil. Mes tyre ka anëtarë të bandave të krimit të organizuar dhe një individ që i është ndaluar të hyjë më në Angli.

“Standard” shkruan se shqiptarët po vuanin dënime të kombinuara me më shumë se 72 vjet burg. Ataja janë deportuar sot në vendin tonë në kuadër të marrëveshjes së ekstradimit mes dy vendeve, përcjell newsbomb.al.

albsig

spring

Zyra e Brendshme theksoi se që nga marsi i vitit 2021 më shumë se 10,000 njerëz janë larguar nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime të planifikuara dhe çarter, me 85 fluturime në 13 vende të ndryshme. Fluturimi i të enjtes u krye në bashkëpunim me qeverinë shqiptare.

Personat e ekstraduar sot në Shqipëri:

  • Një individ i dënuar me 18 vjet për furnizim me drogë të klasit A ​​(kokainë) me vlerë më shumë se 2 milionë stërlina.
  • Një person i cili ishte pjesë e një grupi të krimit të organizuar dhe i dënuar për furnizim me drogë të klasit A ​​(kokainë) dhe i dënuar me më shumë se dhjetë vjet burg.
  • Një individ i dënuar me tre vjet burgim për tentativë për t’u përfshirë në komunikim seksual me një fëmijë dhe për të takuar një fëmijë pas kujdesit.
  • Një tjetër person i dënuar me katër vjet burgim për rrëmbim dhe lëndim trupor, i cili ishte gjithashtu pjesë e një grupi të krimit të organizuar.

Duke komentuar mbi dëbimet, Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha: “Këta individë janë përgjegjës për disa nga krimet më të tmerrshme, duke përfshirë përdhunimin, krimin e dhunshëm dhe shkeljet e rënda të drogës. Ata kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe kanë lënë viktimat e tyre të jetojnë me plagët e krimeve që kanë kryer.

Kjo Qeveri do të përdorë çdo mjet të disponueshëm për të larguar shtetasit e huaj që kanë kryer krime kundër qytetarëve tanë dhe së fundmi ne kemi paraqitur Aktin e Kufijve për të ndihmuar në përfundimin e ciklit të kërkesave dhe apelimeve të minutës së fundit që mund të vonojnë largimet.”

Muajin e kaluar, 190 shtetasve të huaj u larguan nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime çarter dhe të planifikuar. Kriminelë të dënuar për veprat e mëposhtme; dy për vrasje nga pakujdesia, tetë për përdhunim, 75 për krime droge, një për tentativë vrasje dhe 14 për krime të dhunshme duke përfshirë dëmtimin e vërtetë trupor dhe lëndimin e rëndë trupor.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img