Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Rregulli i ri kundër korrupsionit prezantuar nga SHBA, ambasadorja Kim: Çojmë përpara luftën…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretarja e Thesarit e Shteteve të Bashkuara, Janet L. Yellen shpalli një rregull të ri mbi raportimin e pronësisë përfituese sipas Ligjit të Transparencës së Koorporatave.

Ambasada e SHBA në Tiranë teksa publikon deklaratën e plotë të Yellen, jep edhe reagimin e ambasadores Yuri Kim, e cila është shprehur se ky rregull i ri çon përpara punën për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit.

“Ky rregull do të çojë akoma më përpara punën për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit – si në vend ashtu edhe në mbarë botën”, tha Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim.

Deklaratën e plotë e Sekretares së Thesarit Yellen:

Njoftimi i sotëm është një hap i madh përpara në dhënien e zbatimit të ligjit, agjencive të sigurisë kombëtare dhe partnerëve të tjerë informacionin që u nevojitet për të goditur kriminelët, individët e korruptuar dhe aktorët e tjerë të këqij që kërkojnë të përfitojnë nga sistemi financiar i Amerikës për qëllime të paligjshme. Ky rregull bazohet në vitet e punës dypartiake nga Kongresi, Thesari, siguria kombëtare dhe agjencitë e zbatimit të ligjit, dhe palë të tjera të interesuara për të forcuar transparencën e korporatës duke minimizuar ndikimin e pajtueshmërisë tek bizneset e ndershme.

Duke vepruar kështu, ky rregull do ta bëjë më të vështirë për kriminelët, rrjetet e krimit të organizuar dhe aktorët e tjerë të paligjshëm që të fshehin identitetin e tyre dhe të pastrojnë paratë e tyre përmes sistemit financiar. Do të ndihmojë në forcimin e sigurisë sonë kombëtare duke e bërë më të vështirë për oligarkët, terroristët dhe kërcënimet e tjera globale përdorimin e strukturave komplekse ligjore për të pastruar paratë, trafikimin e njerëzve dhe drogës dhe për të kryer krime të tjera që kërcënojnë dëmtimin e popullit amerikan. Dhe do të ndihmojë në barazimin e fushës së lojës për bizneset e ndershme që luajnë sipas rregullave, por që janë në disavantazh kur konkurrojnë kundër aktorëve të këqij që përdorin kompani guackë për t’iu shmangur taksave, për të fshehur pasurinë e tyre të paligjshme dhe për të mashtruar klientët dhe punonjësit. Në frontin ndërkombëtar, rregulli do të ndihmojë gjithashtu SHBA-në

Në mënyrë kritike, ky rregull do ta çojë në masë të madhe punën e administratës sonë për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese në demokracinë tonë dhe sundimin e ligjit – si në vend ashtu edhe në mbarë botën.

Më shumë
spot_img
spot_img