Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Rregullat absurde të talebanëve, u ndalojnë berberëve të shkurtojnë mjekrën e klientëve: Do përballeni me pasoja, po shkelni islamin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Talibanët u kanë ndaluar parukierëve në provincën Helmand të Afganistanit të rruajnë ose shkurtojnë mjekrën, duke thënë se kjo shkel interpretimin e tyre të ligjit islam.

Kushdo që shkel rregullin do të ndëshkohet, thotë policia fetare talebane.

Disa berberë në kryeqytetin Kabul kanë thënë se kanë marrë edhe urdhra të ngjashëm. Udhëzimet sugjerojnë një kthim në vendimet e rrepta të qëndrimit të mëparshëm të grupit në pushtet, pavarësisht premtimeve për një formë më të butë të qeverisjes.

Që nga marrja e pushtetit muajin e kaluar, talebanët kanë kryer dënime të ashpra ndaj kundërshtarëve. Të Shtunën, luftëtarët e grupit vranë katër rrëmbyes të dyshuar dhe trupat e tyre u varën në rrugët e provincës Herat.

Në një njoftim të postuar në sallone në provincën jugore të Helmandit, oficerët talebanë paralajmëruan se parukierët duhet të ndjekin ligjin e Sheriatit për prerjen e flokëve dhe mjekrën.

“Askush nuk ka të drejtë të ankohet,” thuhej në njoftimin, i cili u pa nga BBC.

“Luftëtarët vazhdojnë të vijnë dhe na urdhërojnë të ndalojmë shkurtimin e mjekrave,” tha një berber në Kabul. “Njëri prej tyre më tha se mund të dërgojnë inspektorë të fshehtë për të na kapur.”

Më shumë


spot_img

spot_img