Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Rrëfejnë dy ish-drejtorë të lartë: Xhafaj shkarkoi 9 drejtorë të qarqeve, përgjegjës për drogën në Shqipëri edhe Europol

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tjetër drejtues i dikurshëm në Policinë e Shtetit, Ismail Elezi, mbështeti kolegun Canaj në këtë diskutim duke deklaroi se letra që Fatmir Xhafa u dërgoi pak ditë më parë punonjësve të policisë ishte gabim i rëndë. “Nuk ka detyrë ministria e Brendshme të bëjë vetting. Oficeri i policisë nuk është strukturë e ministrit të Brendshëm, si rrjedhojë këtë proces nuk mund ta realizojë ministri, pra politika. Elezi tha se ka një rregull në polici: një oficer policie ka dy rrugë, ose ngritjen në karrierë ose në burg. Ndërsa në Shqipëri me një të rënë të lapsit në 2013 u larguan nga puna 1300 policië, ndërsa sapo erdhi Xhafa ministër largoi 9-të drejtorë të polcisë” .

Një tjetër diskutim gjatë emisionit ishte edhe çështja e kanabisit dhe ajo e bandave, klaneve dhe familjeve mafioze për të cilat foli me erma ambasadori amerikan Donald Lu. 

albsig

spring

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë Fadil Canaj ishte shumë i ashpër me policinë Evropiane EUROPOL pas informacionitit që dha gjatë emisionit Besfort Lamallari, këshilltari i ministrit Xhafa sipas të cilit pas operacionit të policië në Lazarat grupet kriminale të Hollandës erdhën në Shqipëri dhe studiuan terrenin, vendosën lidhje me elementë të inkriminuar duke sjellë deri farat dhe fidanë për mbjelljen e e kanabisit. Sipas Fadil Canajt, kjo është e prapranueshme për Europolin që tani bënë statistika ndërsa në atë moment ka bërë sehir.

“Përse Europol nuk arrestoi këta grupe kriminale të Hollandës që u paskan mësuar zanatin organizatave shqiptare dhe tani bëjnë raporte”? Sipas Canajt, përveç policisë shqiptare, përgjegjësi në situatën e drogës në Shqipëri kanë edhe institucioene e huaj si EUROPOL. Për Fadil Canajn,  policia shqiptare ëhstë në kushtete e mbriojtyjes së nevojshme dhe të huajtë duhet ta ndihmojnë duke prandaluar dhe goditur organizatat ndërkombëtare që vendosin bashkëpunim dhe jo duke bërë statistika. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img