Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Rrëfehet gjenerali 100 vjeçar që ka punuar me Enver Hoxhën: Përse nuk e vramë! Vendi i tij është në koshat e plehrave

spot_img

Lajme të ngjashëm

c74cf5090bb9516e5d4edc90989f3502

Rrahman Parllaku, gjenerali tashmë një shekullor, ka dhënë një intervistë për gazetarin Roland Qafoku ku ka rrëfyer episode të së shkuarës.

Parllaku, si një nga njerëzit që ka punuar me Enver Hoxhën është shprehur se ish diktatori e ka vendin në koshin e plehrave.

“Vendi  i Enver Hoxhës në histori është në koshat e plehrave. Jo pse më dënoi mua.Unë kam qenë njeri shumë i afërt me Enver Hoxhën. Kam punuar  për 1 vit e gjysëm në një tavolinë. Tavolina në mes dhe unëkëtej dhe ai nga ana tjetër.Unë isha shef i personelit të ushtrisë.Ai ishte minisëtr I Mbrojtjes.Mbante ndërkohë postin e kryeministrit dhe të ministrit të Jashtëm. Unë e kam njohur shumë mirë Enver Hoxhën.Kush tha se ishte budalla.Ishte shumë I zgjuar. Një komplotist si ai nuk mund të ishte budalla”, është shprehur gjenerali.

 INTERVISTA E PLOTË:

Zopti Parllaku si është të jesh 100 vjec. Ditën që mbushët një shekull a iu drejtuat Zotit me falenderim?

E prisja 100 vjetorin normalisht,. Një aksident ma vështirësoi pak. Edhe moralisht më uli që po shkoja 100 vjec.Edhe një njeri që takon në rrugë e uron u bëfsh 100.Unë u bëra 100.Njeriu thotë në këtë jetë hyra nga një portë dhe dola nga një tjetër.Tani që jam një shekull them se bota është gjithnjë e mirë. Sido që ta kalosh, jeta ime ka qenë me batica dhe zbatica. Ulje dhe ngritje por mund të them që ka qenë jetë e mirë.

Zoti Parllaku, tani që jeni një shekull a mund të thuash që e ke shijuar jetën?

Po.Jetën e kam shijuar.

Çfarë I thatë Zotit ditën që mbushët 100 vjec?A e falenderuat?

Unë nuk mund të gënjej.Nuk e falenderova Zotin sepse unë nuk besoj. Nuk besoj jo se nuk kam besuar asnjëherë. Madje në rininë time familja ime ishte me tradita fetare muslimane. Kryenim dhe ritet. Përpara lëvizjes unë kam falur edhe xhumanë por kam mbajtur edhe Ramazan. Kam ndjekur ritet e rregullta që nga mosha 8 vjec deri në 20 vjeç. Por gjatë komuznimit ne e mohuam fenë. Dhe si të tillë unë nuk mund të them sot që jam besimtar.Nuk mund të bëj si disa që me testën e partisë në xhep që dikur e shanë Zotin dhe tani thonë Zoti ju ndihmoftë.Unë nuk e bëj dot këtë.

Në këto 100 vjet a keni rrezikuar jetën?

Po sepse jam plagosur dy herë. Të dy herët  në luftë kur më qëlluan me artileri gjermanët.

Keni marrëp jesë në luftë dhe jeni ndeshur  me pushtuesit. A keni vrarë dikë?

Si mund ta bësh këtë pyetje.Të vrasin dhe të mos vrasësh nuk shkon.Të jesh në luftë dhe të mos vrasësh nuk ka kuptim. Në luftë të vrasin dhe do vrasësh. Rusët thoshin: Vrite gjermanin se të vret. Një rast ishte  ai kur kisha dy robër lufte gjermanë. I vrava  sepse nuk kisha ku ti coja, nuk kisha cte beja me ta.

Keni lindur në 1919, keni jetuar rininë në mbretërinë e Zogut, keni qenë pjesë e rezistencës gjatë Luftës së Dytë Botërore, keni jetuar gjatë  sistemit diktatorial me priviligeje por edhe keni bërë 16 vjet burg dhe tani prej 29 vitesh shijoni demokracinë. Cila ngakëto periudha ka qenë më e mira për ju?

Natyrisht periudha më e mirë ka qenë ajo e luftës së Dytë Botërore.Ajo më ka dhënë shumë,. Natyrisht unë isha I ri. Lashë Kukësin dhe shkova në Vlorë dhe atje jetonim si familje me një aktivitet tregtar por përfshirja ime në luftë kundër italianëve dhe gjermanëve ishte ngritja ime si njeri.

Është thënë dhe stërthënë historia e masakrës së Tivarit. A mund të na jepni ju variantin tuaj?

Maskra e Tivarit është një sajesë e Uran Butkës. Uran Butka gënjen atje. Uran Butka hodhi një parullë që ka qenë Ramiz Alia. U bë fakt sikur Ramiz Alia ka organizuar Tivarin. Unë dhe Ramizi kur ndodhi ngjarja e Tivarit kemi qenë në Mitrovicë të Kosovës. U kthyem në 15 mars në Mitrovicë nga Sanxhaku. Tivari ka ndodhur në 12 ose 13 prill, nuk e mbaj mend mirë. Kur unë po vija nga Sanxhaku mezi po sillja të plagosurit. U mobilizuam të shëronim të plagosurit dhe të sëmurët. Ata I vranë serbët, brigade e dhjetë malazeze.

Në monitor do shfaqen fotografitë e 10 figurave të historisë të Shqipërisë. Nga përvoja juaj, nga kontaktet që keni patur do doja të mëportretizonit dhe tëmë tregoni se cfarë vendi zënë ata në histori sipas jush.

Ahmet Zogu.

Ishte biri i pashait dhe nipi I Esad Pashë Toptanit. Ishte i zgjuar dhe ishte I ri kur u përfshi  në politikë. Doli edhe kundër dajës së tij.Iu dha shans në Kongersit të Lushnjes dhe siguroi opunimet sepse nuki lejohej nga italianët. Aty nisi karriera e tij. A ishte Zogu demokrat? Jo. Ishte mbret.Zogu uli veten kur u largua nga Shqipëria.Sikur Ahmet Zogu të mos kishte ikur më 7 prill dhe të kishte qendruar në mal sikur vetëm 5 ditë, unë sot do të isha ende Zogist. Të kishte larguar hungarezen dhe djalin por ama vetë të kishte qendruar këtu. Bënë mirë që I sollën eshtrat sepse cdokush ka tëdrejtëtë ketë një varr.

Enver Hoxha

Vendi i Enver Hoxhës në histori është në koshat e plehrave. Jo pse më dënoi mua.Unë kam qenë njeri shumë i afërt me Enver Hoxhën. Kam punuar  për 1 vit e gjysëm në një tavolinë. Tavolina në mes dhe unëkëtej dhe ai nga ana tjetër. Unë isha shef I personelit të ushtrisë. Ai ishte minisëtr i Mbrojtjes.Mbante ndërkohë postin e kryeministrit dhe të ministrit të Jashtëm. Unë e kam njohur shumë mirë Enver Hoxhën. Kush tha se ishte budalla. Ishte shumë i zgjuar. Një komplotist si ai nuk mund të ishte budalla.

Si ka mundësi që Enver Hoxha ju vrau, ju preu, ju burgosi ju shpallin tradhëtarë, ju shkatërroi familjet dhe ju shkatërroijetën si ka mundësi qëpërsëri  thoshit të rrojë Enver Hoxha?

Më pyetët më lart përse nuk e vratë Enver Hoxhën meqënëse ju shaktërroi jetën. Shikoja nga burgu radhët për vajgurin dhe qumështin për të marrë 1 litër dhe përsëri thoshin të rrojë Enver Hoxha si mund të bëhej kjo në 1974.Ai manipuloi. Dhe vuri gjithë aparatin nëfunksion.Të gjithë me dashje dhe pa dashje ishin në funksion të tij. . Edhe unë kam qenë beniamin i tij..Unë kam qenë beniamin i Enver Hoxhës dhe kam bërëgabim. 27 vjeç u bëra deputet, isha hero i popullit, zvministër i Mbrojtjes dhe detyra të tjera. Domethënë edhe unë e kam ndihmuar Enver Hoxhën në punën e tij.

Ramiz Alia

Dyshohet që ka qenë në shërbim të Enverit që kur ka qenë përgjegjës i rinisë në Berat. Nuk mund  të flas asgjë. E kam patur komisar. Më ka respektuar.

Po si nuk të mbrojti kur të arrestuan?

Kush të të mbronte,  Ramiz Alia? Unë Ramizin nuk e fus te  katërshja e kriminelave të Shqipërisë. Ju them se katërkriminelët  më të mëdhenj tëShqipërisë ishin : Enver Hoxha, Hysni  Kapo, Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu. Hysni Kapo ishte pas  Enverit. Ai i përgatiste të gjithë raportet Enverit. Ai i mbulonte të gjitha ushtrinë, ministrinë e Brendshme, zbulimin  ejashtëm ,kërkoi edhe të brendshmit. Të gjitha infroamcionet ia conte Enverit. Sigurimi varej nga Hysniu. Ramiz Alia ka meritën që bëri kalim të butë të pushtetit.Këtë ka meritë.Nuk pati gjakderdhje.

Mehmet Shehu

Kam dygjëra. E kam vlerësuar  dhe e vlerësoj  si luftëtar dhe si aftësi. Dikush ka thënë se ështëkryeministri  më I mirë. Unë them jo. Është kryemiontri mëi zoti.Unë kam qenë beniamin I tij. Në tre përpjekje me jugosllavët kam qenë me të. Mehemti nuk pranoi në Shkup që shefi I shtabit të ushtrisë sonë të varej nga jugosllavët.Kundërshtoi  jugosllavët kur erdhën në Shqipëri për të diplomuar ushtarakëte  tyre. Nëraportin e   artit ushtarak popullor nuk e përmendi Titon në asnjë vend. Të 9 këshilltarët jugosllavë ikën nga mbledhja. Sapo u njoftua Enveri, ai menjëherë urdhëroi Themelkonj të mbante njëraport qëkundërshtonte  Mehmetin dhe në të thuhej për rolin e Titos nëlëvizjen  partizane shqitare. Në çdo ngjarje të jetës sime ditëlindje, dekorim, vlerësim ai bashkë me Fiqerene më kanëardhur  në shtëpi. Mehmetin e vrau Enveri. Nuk ka rëndësi kushe  tërhoqi këmbëzën.

Beqir Balluku

Lufëtatr si të gjithë neve. Ka patur suskese dhe jo suskes. Por ka drejtuar luftën. Ka qenë komandant  Injësiteve  të Tiranës. E ka mbrojtur  Enverin në luftë dhe e conte nga njëbazë në tjetrën. Edhe pse  e dërguan në Rusi nuk e lanë tëmbaronte të plotë shkollën, bëri vetëm 1 vit. Drejtoi ushtrinë për 22 vjet.Mësoi shumë nga këshilltarët rusë dhe mori eksperiencën e tyre.

Sali Berisha

Kam kosnideratat  më të larta. Nuk e ka mohuar kurrë luftën.Edhe si karakter. Statusin e veteranit e ka bërë Sali Berisha. Në nëntor 1995 u ftua në Francë dhe Rusi dhe mblodhi veterantët kur u kthye. Në këtë takim tha: Jam ndjerë  shumë krenar që bashkë me flamujt e  e tjerë ishte edhe flamuri shqiptar si pjesë  e rezistencës së shqiptarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore. 

Fatos Nano

Nuk e njoh fare këtë. E di qëështë I biri  I Thanas Nanos se e kam patur në Vlorë. Por të birin nuk e njoh.

Ilir Meta

Atë që ka bërë Ilri Meta për mua zor se mund të bënte  president tjetër. AI ka konsideratë për mua dhe unë kam kosnsideratëpër të.

Lulzim Basha

Ka vazhduar marrëdhëniet me mua pak a shumësi Saliu, por jo tamam si ai. Më ka pritur në mënyrë të vecantë.Tani dhe jetëgjatësia ime I ka detyruar këta të më respektojnë  dhe të më takojnë. Kam marrëdhënie nromale. E vlerësoj si njeri. Shpresoj që Partinë Demokratike ta bëjë masive sepse nuk ka qenë e tillë.

Edi Rama

Zyrtarisht nuk jamtakuar asnjëherë me Edi Ramën. As ai nuk ka kërkuar të takohet me mua dhe as unë nuk kam këkuar ta takoj atë. Një herë kur jemi shkëmbyer në një spital. Më pa dhe më thirri ku je komandant. Por nuk e di nëse vajta unë te Edi apo erdhi Edi te unë.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img