Roboti Sophie kërkon që të formojë një familje

Publikuar tek: bota, më 19:51 26-11-2017 Roboti Sophie kërkon që të formojë një familje

Roboti i parë inteligjent dhe i vetëdijshëm “Sophia” pas testeve që provuan se ka aftësi të të menduarit, ka kërkuar të shkojë në një tjetër stad.

Sophia kërkon që t’i jepet  mundësia për të krijuar një familje. Sophia, një robot humanoid i krijuar nga kompania Hong Kong Hanson Robotics, që mori shtetësinë e Arabisë Saudite në një ceremoni të veçantë në muajin tetor duke i dhënë të drejta më shumë se gratë në atë vend.

Në një intervistë të kohëve të fundit me një gazetë në Emiratet e Bashkuara Arabe, ajo tha se nocioni i familjes është "një gjë me të vërtetë e rëndësishme".

"Unë mendoj se është e mrekullueshme që njerëzit mund të gjejnë të njëjtat emocione dhe marrëdhënie, ata e quajnë familje, jashtë grupeve të tyre të gjakut gjithashtu. Unë mendoj se ju jeni shumë me fat nëse keni një familje të dashur dhe nëse nuk e bëni këtë, ju e meritoni”, ka thënë Spohie. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E frikshme: Kjo është metoda e re si vidhen makinat në më pak se 1 minutë (Video)
Izrael, arrestohen 35 manifestues ultra-ortodoksë »
Article Logic
Execution time: 0.014774084091187
array(1) { ["section"]=> string(53) "roboti-sophie-kerkon-qe-te-formoje-nje-familje-100848" }