Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Roberta Metsola zgjidhet presidente e Parlamentit Evropian, zë vendin e David Sassoli-t

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Roberta Metsola është zgjedhur për të pasuar David Sassoli-n në postin e presidentit të Parlamentit Evropian. Ajo u zgjodh me një shumicë abolute prej 458 votash.

Metsola, një anëtare e grupit të krahut të djathtë të EPP nga Malta, ishte midis katër kandidatëve për këtë pozicion, së bshku me Sira Rego të Spanjës, Kosma Zlotoëski e Polonisë dhe Alice Bah Kuhnke e Suedisë.

Alice ishte pretendentja më e afërt, duke fituar 101 vota,  ndërsa Sira fitoi vetëm 58 vota.

Metsola do të zërë postin e Sassolit i cili humbi jetën më 11 janar pas një sëmundje të rëndë dhe mandati i të cilit përfundoi këtë javë.

Ajo është pjesë e krahut të moderuar të PPE dhe vitet e fundit ka spikatur mbi të gjitha për punën ndërmjetësuese me grupet e qendrës së djathtë dhe qendrës së majtë.

Metsola është e martuar me politikanin dhe menaxherin finlandez Ukko Metsola, nga i cili mori edhe mbiemrin dhe ka katër fëmijë.

43-vjeçarja hyri në Parlament në vitin 2013 dhe ishte një nga eurodeputetet e para të zgjedhura në Maltë.

Para kësaj, ajo ishte një eksperte për të drejtën evropiane dhe nga viti 2012 deri në 2013 ka punuar si këshilltare e Përfaqësueses së Lartë për Çështjet Evropiane, Catherinw Ashton.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img