Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
29 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Rishortohen 5,200 dosje të pashqyrtuara në Gjykatën e Lartë, përfshihen gabimisht 43 çështje të tjera, mes tyre ajo e Saimir Tahirit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5,200 doje të pashqyrtuara që presin në radhë në Gjykatën e Lartë, janë rishortuar nga institucioni më i lartë i drejtësisë në Shqipëri. Mes tyre, 43 dosje janë përfshirë gabimit në rishortim, e një ndër to ka qenë dhe ajo e ish-ministrit Saimir Tahiri.

Dosja në ngarkim të ish-ministrit të Brendshëm ishte në dorën e gjyqtarit kryesues Ilir Panda, dhe relator Sokol Sadushi e Ervin Pupe.

Shorti është hedhur gabimisht dhe dhe kryesues i çështjes ndaj Saimir Tahirit është caktuar gjyqtari Sandër Simoni. Por sipas ndryshimeve ligjore që u futën në fuqi në datë 1 qershor, e njëjta trupë gjykuese që ka vendosur në dhomë këshillimi kalimin e dosjes për gjykim në Gjykatën e Lartë duhet të vazhdojë edhe procesin gjyqësor.

Kështu që, dosja në ngarim të Saimir Tahirit, do të jetë në dorën e kryesuesit Ilir Panda dhe relatorëve Sokol Sadushi e Ervin Pupe. Deri tani nuk ka asnjë datë në Gjykatën e Lartë, se kur do të dalë në gjykim ish-ministri i Brendshëm, i cili ka apeluar vedimin për dënimin me 3 vite shërbim prove.

Më shumë

spot_img
spot_img