Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Rishi Sunak kalon 100 ditët e para të vështira si lider i Britanisë, edhe pse nuk është i preferuari i konservatorëve

Lajme të ngjashëm

Rishi Sunak festoi 100 ditët e para si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, në fillim të kësaj jave. Në njëfarë kuptimi, fakti që Sunak ishte në gjendje ta arrinte këtë moment historik ishte një arsye e mjaftueshme për të festuar.

Kur ai mori detyrën nga paraardhësja e tij Liz Truss vjeshtën e kaluar, ajo kishte arritur vetëm 49 ditë, duke e bërë atë kryeministren me mandatin më të shkurtër në historinë britanike, raporton britanikja BBC.

Gjatë periudhës së saj të shkurtër, kaotike në Downing Street, Truss arriti disi të ulte vlerësimet e sondazheve të qeverisë konservatore edhe më të ulëta se paraardhësi i saj, Boris Johnson, një njeri që mbahet mend përgjithmonë si kryeministri i parë që u zbulua se kishte shkelur ligjin gjatë kohës që ishte në detyrë.

Pra, fakti që Sunak, jo universalisht i popullarizuar në mesin e anëtarëve apo parlamentarëve të partisë Konservatore, i ka mbijetuar 100 ditëve është një arritje më vete. Por kjo sigurisht nuk do të thotë se 100 ditët e tij të para kanë qenë të suksesshme.

Që kur Sunak u vendos në Downing Street, Britania e Madhe ka parë disa nga grevat më të këqija të sektorit publik në historinë moderne. Vetëm këtë javë, gjysmë milioni punëtorë dolën në grevë në të gjithë vendin, duke mbyllur shkollat, duke anuluar leksionet universitare dhe duke bllokuar pjesën më të madhe të rrjetit hekurudhor në atë që sindikatat thonë se është dita më e madhe e vetme e largimit në më shumë se një dekadë.

Ndërkohë, Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i vendit është afër kolapsit, miliona njerëz po vuajnë mes një krize të kostos së jetesës dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se Mbretëria e Bashkuar është e vetmja ekonomi e G7 që parashikohet të tkurret në vitin 2023.

Sunak u detyrua të shkarkojë kryetarin e partisë së tij politike, ministrin e kabinetit Nadhim Zahawi, fundjavën e kaluar për një “shkelje serioze” të Kodit Ministror, ​​pas disa ditësh kritikash mbi marrëveshjet e tij të taksave personale.

Më shumë