Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
53 %
1kmh
75 %
Die
8 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Rinis seanca në Kushtetuese, Bushka: Meta ka frymëzuar dhunë dhe ndasi shoqërore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka rinisur në Gjykatën Kushtetuese seanca për çështjen e shkarkimit të presidenit Ilir Meta.

Fjalën e ka marrë përfaqësuesja e Kuvendit, Klotilda Bushka, e cila ka kërkuar që procesi për shkarkimin e Metës të jetë një proces për vendosjen e standardeve.

Sipas saj, Meta ka bërë një sërë shkeljesh, duke tejkaluar kompetencat e veta. Ai ka ndërhyrë në procesin zgjedhor si dhe ka frymëzuar dhunë e ndasi shoqërore, tha Bushka.

“Retorika e tij ka frymëzuar dhunë dhe ndasi shoqërore. Ka tejkaluar kompetencat e veta dhe ka ndërhyrë në procesin zgjedhor. Shkeljet e Metës janë të rënda për integritetin, marrëdhëniet me jashtë dhe sigurinë. Ka përdorur një retorikë dhune. Ky dihet të jetë një proces për vendosje të standardeve”, deklaroi Klotilda Bushka.

Më shumë




spot_img








spot_img