Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
3.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

“Rimëkëmbja prioritet kryesor”, Ahmetaj: Rritja e ekonomisë me 17.9% në tremujorin e dytë

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj po mbajnë një konferencë të përbashkët, ku po flasin për situatën ekonomke në vend.

Ahmetaj në fjalën e tij tha se ekonoomia është rritur me +18% në tremujorin e dytë në lidhje me një vitë më parë dhe shënon rritjen më të lartë në rajon.

Ai tha se industria, tregtia dhe ndërtimi janë kontribuesit më kryesorë në rritjen e fortë të ekonomisë.

“Dua të ndaj një zhvillm shumë pozitiv për ekonomin që konfirmon jo vetëm pritshmërin tonë por ringritjen të aktivitetin ekonomik pas impaktit të tërmetit. Në tre mujorin e dytë produkti bruruto u rrit me 17.9%.

Besoj se cdo qytetar e mban mend kur ekonomia pësoj një rënje drastike. Sa i përket performacës se sekotëve krahasuar me 3 mujorin e viti më parë ka rritje të konsidreushme. Ndërtimi me 41,6%. Janë 3200 kantierë të rindërtimit.

Së pari konsumimi i popullatës për qytetartë janë shpenzimet që bën familja është rritur me 10% krahasur me një vit më parë. Së dyti formimi bruto i kapitalit fiks është rritur 35.7%. gjithashtu ardhja nga eksportet është rritur me 130%. Këto nuk janë shenja për jonë trende të shërimit ekonomik që vijon të shërohet falë një menazhimi të sukseshëm pas tërmetit dhe pandemisë.

Rimëkëmbja do mbetet puna jonë kryesjore. Më shumë vende pune. Dhe këto janë trende të konsoliduara që tregojnë ringritjen ekonomike. Kemi shumë punë për të bërë për të rritur të ardhurat dhe për të rritur punësimin” tha Ahmetaj ndër të tjera.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img