Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Enj
28 °
Pre
37 °
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
35 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rikthimi i vizave, reagon ish-ministri: Këto janë 5 hapat që duhet të ndiqen menjëherë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b2ec8a5e34ebc5ae051588e3d4f25089

Lajmi se Holanda kërkon rikthimin e vizave me shqiptarët vazhdon të ngjallë reagime të shumta.

 

Ish-ministri socialist i Financave, Arben Malaj sugjeron 5 hapa që duhet të ndiqen menjëherë fillimisht për të qartësuar nëse lajmi është i vërtetë. Kjo kërkesë i drejtohet ministrisë së Jashtme.

Malaj sugjeron edhe me 4 hapa të tjerë lidhur me rrezikun e kthimit të vizave me shtetin evropian.

STATUSI I PLOTË

Lajmi se qeveria hollandeze ka kerkuar rikthimin pjesor te kushtezimeve per levizjen e lire te shqiptareve po sundon debatet publike dhe politike. Nqs lajmi eshte i vertete, cdo shqetesim eshte i perligjur dhe nje bashkepunim sa me efektiv me qeverine hollandeze eshte imediat.Nqs lajmi nuk eshte i vertete, cdo angazhim publik alarmues eshte jo i drejte dhe jo produktiv. Se pari – duhet qe ky lajm te konfirmohet nga Ministria e Jashtme; Se dyti – procesi i integrimit europian eshte i gjate dhe ne kete periudhe te gjate here pas here vende te ndryshme mund te paraqesin shqetesime te ndryshme.Shpesh here ne vendet e BE gjate periudhave te tyre elektorale, tensionet kunder hapjes se kufijve dhe tregut te punes dhe sidomos agresiviteti kunder emigranteve eshte pjese e platformave elektorale sidomos ne vendet ku e djathta radikale ka gjetur akses ne parlament. Se treti – analiza serioze e ketyre kerkesave dhe bashkepunimi me keto vende dhe institucionet e BE-se per ti sqaruar, zbutur apo reduktuar keto shqetesime mbetet prioritet i perhershem i qeverise dhe parlamentit. Se katerti – Kerkesat e herepashershme qe BE kushtezon vendet kandidate apo aspirante nuk behen per te ushqyer agresivitetin partiak por per te perafruar qendrimet dhe angazhimet e perbashketa te te gjithe faktoreve politike dhe shoqerore. Se pesti – koha e paqartesive, periudhat e keqperdorimit te lajmeve jo te verteta duhet te jete sa me e shkurter, per kete kerkohet transparence per cdo kerkese, per cdo kushtezim dhe sidomos angazhim konkret per plotesimin e kerkesave si edhe per reduktimin dhe eleminimin e pengesave ne procesin e ndertimit te shtetit ligjor dhe anetaresimit ne BE.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img