Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
Mër
22 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Rikthimi i Mynyr Konit në detyrë, Presidenca ‘dhëmbë për dhëmbë’ me Shahinin: Dhamë argumenta ligjorë, mbaj përgjegjësi

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi pak momente më parë se ishte zhgënjyer nga vendimi i presidentit Ilir Meta, i cili i refuzoi kërkesën për shkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës Mynyr Koni.

Menjëherë pas kësaj ka reaguar zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi, i cili thotë se si asnjëherë më parë presidenti ka folur me argumenta ligjorë.

Blushi i kërkon Shahinit të mbajë përgjegjësinë e saj të plotë për zbatimin e Reformës në Arsimin e Lartë.

Reagim i zëdhënësit të Presidentit të Republikës, Tedi Blushi:

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta në dekretin e tij për rrëzimin e propozimit për shkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, z.Mynyr Koni ka folur me argumenta ligjorë më gjatë se kurdoherë tjetër.

Ministria e Arsimit duhet të mbajë përgjegjësinë e saj të plotë për zbatimin e Reformës në Arsimin e Lartë dhe nëse nuk është dakord me argumentat ligjorë të bëra publike nga Presidenti, të ndjekë procedurën që dikton ligji, përtej retorikave boshe.

Institucionet e Arsimit të Lartë janë autonome dhe askush nuk duhet të guxojë të prekë pavarësinë e tyre.


Më shumë