Tirana
broken clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
9 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

eea2040964e6574fb85fab0c02a41d8d

Ditën e enjte (29 tetor) pritet që të zhvillohet një takim i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Kosova në nivel ekspertësh përfaqësohet nga koordinatori shtetëror për dialogun, Skender Hyseni, ndërkaq Serbia përfaqësohet nga Marko Gjuriq.

Bëhet me dije se në Bruksel pritet që temë e diskutimeve të jetë çështjet financiare dhe pretendimet pronësore të palëve.

Për më shumë se një muaj nuk ka pasur takime ndërmjet përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë dhe shkak është bërë refuzimi i Kosovëspër të biseduar rreth Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka rinisur gjatë kësaj vere dhe deri më tani janë zhvilluar disa takime, si në nivel të lartë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, por edhe mes delegacioneve në nivel ekspertësh.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img