Rikthehet Covid-19 në Spanjë/ Katalonja urdhëron mbylljen, 210 mijë persona në karantinë

Publikuar tek: bota, më 15:59 04-07-2020 Rikthehet Covid-19 në Spanjë/ Katalonja urdhëron mbylljen, 210 mijë persona në karantinë Ilustruese

Qeveria e Katalonjës ka urdhëruar mbylljen për rajonin Segria të Spanjës, për shkak të shpërthimit të ri të koronavirusit. Urdhri do të vihet në zbatim duke filluar që sot pasdite, ndërsa data e përfundimit është e papërcaktuar, tha presidenti i rajonit, Quim Torra.

"Ne po bëjmë një hap pas për të mbrojtur veten tonë, dhe do të marrim çdo vendim për të ndaluar infektimin në masë", tha ai.

Në karantinë hanë futur rreth 210 mijë persona, banorë te 38 bashkive të vogla në provincën e Segrià pas identifikimit të 9 vatrave të reja të infeksionit.

Në Spanjë janë raportuar 400 infektime të reja. Vetëm në qytetin Lledia, janë regjistruar 155 raste të reja me koronavirus.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098750591278076
array(1) { ["section"]=> string(93) "rikthehet-covid-19-ne-spanje-katalonja-urdheron-mbylljen-210-mije-persona-ne-karantine-212814" }