Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

REZULTATET/ “Nga 33% në 2011, shkoi në 43% kur garova unë”, Grida Duma del bllof me shifrat, ja sa vota mori Ferdinant Xhaferaj në Durrës

Lajme të ngjashëm

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma, deklaroi ditën e djeshme se rezultati i arritur nga ajo në vitin 2015 kur kandidonte për kryetare bashkie në Durrës nuk është arritur nga asnjë kandidat tjetër demokrat deri më sot.

Duma u shpreh në Neës 24 se nga 33% të votave që mori kandidati i PD-së në vitin 2011, rezultati i dmeokratëve në 2015 shkoi në 43%, pavarësisht se ajo kthehej në Durrës pas 17 vitesh dhe nuk kishte asnjë njohuri për degën e Partisë Demokratike.

Por kjo deklaratë e dpeutetes nuk është e vërtetë, pasi rezultati i arritur nga Ferdinant Xhaferaj në vitin 2011 nuk është 33%, por 47%. Madje, është një rezultat më i lartë se ai që arriti Grida Duma në vitin 2015, që tregon se mbështetja për Dumën ka qenë më e vogël.

Sipas rezultateve të nxjerra nga KQZ, Ferdinant Xhaferaj ka marrë 29.785 vota, ose 47.16%, ndërsa në vitin 2015 Grida Duma ka marrë 42.284 vota, ose 43.02%.

Rezultatet në Bashkinë e Durrësit në vitin 2011

Rezultatet në Bashkinë e Durrësit në vitin 2015

Më shumë