Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Rezultat më të mirë se Pfizer dhe Moderna”, Italia zhvillon një tjetër vaksinë kundër koronavirusit, 92.5% efektive dhe pa efekte anësore, merret vetëm me një dozë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9db15103bb4b6f65139d842c0931ab6c

Kompania italiane ReiThera ka njoftuar se ka zhvilluar një tjetër vaksinë kundër koronavirusit, e cila është 92.5% efektive dhe e provuar në 100 vullnetarë.

Sipas kompanisë, vaksina e zhvilluar nga ReiThera ka dhënë rezultate më të mira se vaksinat e prodhuara nga Pfizer dhe Moderna, pasi nuk ka asnjë efekt anësor.

Komisioneri Italian për pandeminë e COVID-19, Domenico Arcuri, tha se qeveria ka caktuar një sasi burimesh të mjaftueshme për të vazhduar me fazën 2 dhe 3 të vaksinës.

“Rezultatet e para të vaksinës të zhvilluar nga ReiThera dhe të testuara në Institutin Spallanzani janë inkurajuese. Nëse të dhënat e marra deri më tani konfirmohen, në muajt e ardhshëm do të kemi një vaksinë efektive dhe të sigurt me një dozë të vetme në vend të dy dozave”, tha ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza.

Sipas presidentit të kompanisë ReiThera, synohet që të prodhohen 100 milionë doza në vit, ndërkohë që vaksina mund të ruhet në temperaturë midis 2 dhe 8 gradë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img