Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

REZULTAT I NGUSHTË / Mbyllen zgjedhjet në GJERMANI, ja kë parashikon fitues EXIT-POLL

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është mbyllur sot në orën 18:00 procesi i votimit në Gjermani. Rreth 60 milionë qytetarë kanë votuar ditën e sotme për Bundestagun.

Sipas rezultateve të publikuara nga “Exit-Poll” bëhet me dije se partia e kancelares Merkel kryeson me 3 përfaqësues më shumë se partia e qendrës së majtë SPD.

Aktualisht, CDU/CSU e kancelares Angela Merkel dhe pasardhësit të mundshëm të saj, Armin Laschet dhe SPD e Olaf Scholz kryesojnë “kokë më kokë” me 25 për qind të votave.

Ky rezultat mund të ndryshojë rënjësisht pasi një numër i madh i votuesve, rreth 40% e tyre, e kanë bërë zgjedhjen e tyre përmes postës.

Rezultatet paraprake sipas Exit-Poll:

CDU/CSU   25%

SPD     25%

Të Gjelbrit  15%

FDP  11%

AfD  11%

E Majta   5%

Të tjera  8%

242761740 388511746079515 2787480900416378099 n

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img