Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rezonanca magnetike me komfort më të madh, tani në Spitalin Amerikan 3

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e81bf4ba22ad30640c14e051144287f0

MRI, ose Rezonanca Magnetike, është një teknikë që përdoret më së shumti në radiologji për të vizualizuar strukturën dhe funksionin e detajuar të trupit. MRI siguron kontrast shumë më të madh midis indeve të buta të ndryshme të trupit në krahasim me skanerin CT, duke e bërë atë shumë të dobishme në imazhet neurologjike (të trurit), muskuloskeletit, gjirit dhe imazhet kardiovaskulare.

MRI pa stres?

sdggerhe4hfg.jpg

Në Spitalin Amerikan besojmë se komforti i pacientit është i pari. Procedura e MRI është jo invazive dhe pa dhimbje. Ekzaminimi zgjat mesatarisht 30 minuta. Problemi më i madh me të cilin përballen pacientët kur bëhet fjalë MRI nuk është vetë procesi, por frika e lidhur me të. Pajisja tradicionale e MRI-së është një tunel i gjatë, i ngjashëm me një tub, në të cilin vendoset pacienti. Për shkak të ndjenjës së izolimit, shumë pacientë e shohin procesin e ekzaminimit mjaft stresues dhe përjetojnë një farë shkalle shqetësimi ose ankthi. Një shqetësim tjetër i lidhur me MRI është pritja. Është e vështirë të mos shqetësohesh ndërkohë je ende në një shtrat të motorizuar, duke dëgjuar tinguj të ndryshëm që prodhohen nga pajisja. Me avancimet e fundit, përvoja e pacientit me MRI është përmirësuar jashtëzakonisht shumë. Tani është e mundur të përjetoni komfort dhe qetësi gjatë ekzaminimit të MRI.

Dizajni më i ri i Rezonancës Magnetike MRI (koka-jashtë; këmbët-jashtë)

Spitali Amerikan 3 sjell modelin më  miqësor ndaj pacientit: Siemens Espree 1.5 MRI me gjerësi të madhe 70cm dhe gjatësi të shkurtër 125cm , e cila është me e gjera dhe më e shkurtra krahasuar me MRI tradicionale.

Dizajni kokë-jashtë, këmbët-jashtë i lejon pacientët të ndjehen më të qetë. Kjo zvogëlon frikën dhe ankthin për ata që vuajnë nga klaustrofobia ose ndjesia e të qenurit i mbyllur. Gjerësia e pajisjes gjithashtu lejon që pacientët më të mëdhenj në fizik të përshtaten rehatshëm. Mund të strehojë njerëz të të gjitha grupmoshave moshave, nga fëmijët  dhe deri në maksimumin e peshës 204kg.

MRI-ja jonë e hapur është 70 cm + 70 cm + 1.5T një kombinim i pa realizuar më parë në MRI.

MRI-ja jonë është plotësisht e integruar me Matricën e Imazheve Totali (TIM), e cila është një e këtij lloji dhe modeli i parë i mbështjelljes sipërfaqësore të mozaikut për të gjithë trupin. Kjo bën të mundur që pacientët të marrin imazhe me rezolucion të lartë me detajet më të mira të mundshme mjekësore në një kohë shumë të shkurtër.

Fuqia e lartë e pajisjes MRI të Spitalit Amerikan jep imazhet më të përparuara me detaje superiore të organeve të prekura brenda një periudhe shumë më të shkurtër në krahasim me MRI-të e zakonshme.

Kur mund merrni më shpejt imazhe mjekësore me rezolucion më të lartë dhe duke patur një eksperiencë të qetë dhe pa stres, pse të shkoni diku tjetër?

Siemens MAGNETOM Espree në Spitalin Amerikan 3 kombinon MRI të Hapur me Teknologjinë TIM (Matrica e Imazheve Gjithsej). TIM është modeli i parë i mbështjelljes sipërfaqësore të mozaikut të tërë trupit që mundëson pamjet me rezolucion më të lartë në një kohë më të shkurtër.

Gjithashtu kjo pajisje ka diametrin më të madh rreth 70 cm dhe gjatësi më të shkurtër rreth 125 cm, duke e bërë magnetin “më të hapur” prej 1.5T, një përfitim i madh për pacientët nervozë ose klaustrofobik.

sdfasdfwegg.jpg

Kjo rezonance ka një gjerësi më të madhe, që do të thotë që ju të mund të kryeni më shumë ekzaminime në çdo kohë. MRI në Spitalin Amerikan 3 është gjithashtu një zgjedhje e mirë për MRI-në e pacientëve me nevoja të veçanta si pamundësi për të lëvizur, dhimbje, probleme të frymëmarrjes dhe kifozë,etj.

Rezonanca në Spitalin Amerikan 3 është makineria e parë me rreze të gjerë MRI që ka dalë në treg, ajo përmban sistem të përparuar që rrit numrin e pacientëve duke u siguruar lehtësim pasi janë brenda dhe jashtë tavolinës sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo rritje e rritje e numrit të pacientëve lejon që subjektet e kujdesit shëndetësor të planifikojnë më shumë ekzaminime.

Ndryshe nga CT, Rezonanca Magnetike nuk përdor rrezatim jonizues, por një fushë të fuqishme magnetike për të rradhitur magnetizimin e atomeve të hidrogjenit në ujë brenda trupit.

Llojet e shërbimeve të MRI:

  • Sistemi nervor qendror
  • Muskulo-skeletor
  • Shtylla kurrizore
  • Abdomeni
  • Angiografia MRI
  • MRI e prostatës
  • MRI e Gjirit
  • MRI Kardiake

Shumica e shoqatave mjekësore rekomandojnë MRI kur zgjidhni midis një MRI dhe një CT për shkak të ekspozimit më të vogël ndaj rrezatimit jonizues.

Kjo pajisje është tanimë në dispozicion të gjithë pacientëve çdo ditë në Spitalin Amerikan 3.

Për më shumë informacion ose vizitë kontaktoni në: 042 35 75 35 ose klikoni në:rezervime.spitaliamerikan.com

sdtwergtwe4greghh.jpg

Spitali Amerikan, përqafoje jetën!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img