Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Revolta e Spaçit/ Vlahutin: Shqiptarët u persekutuan se donin Europën, e pamundur të mendosh se…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë aktivitetit të zhvilluar me rastin e 45-vjetorit të revoltës së Spaçit, ka folur edhe ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin.

Ajo u shpreh se shqiptarët u persektuan se donin Europën dhe sipas saj Spaçi duhet të kthehet në institucion kujtese .

“Është e vështirë dhe thuajse e pamundur të mendosh që në Evropën e cila ka shkuar në hënë, ka shpikur internetin, ka biometrinë, zemrën artificiale, 4 dekada më parë një djalë i ri mund të dënohej vetëm sepse i kishte rënë kitarës për të kënduar këngët e Adriano Celentanos.Shqiptarët u persekutuan sepse donin të ishin poetë, mendimtarë, piktorë dhe studiues. Shqiptarët u persekutuan se donin të ishin evropianë. Ta kthejmë Spaçin në institucion kujtese. Në fakt BE ka nisur një projekt që është identifikimi i ADN për personat e vrarë dhe këtë e kemi nisur nga Dajti. Mbetet shumë për tu bërë dhe ky përkujtim na kujton se çfarë duhet të bëjmë më shumë”- tha Vlahutin.

 

 

Më shumë

spot_img