Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Revista ekonomike amerikane: Dy kompani ajrore shqiptare rrezikojë të falimentojnë këtë dimër!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Linjat ajrore më të dobëta të Evropës përballen me një rrezik të shtuar të kolapsit këtë dimër pasi vendet që shpëtuan kompanitë ajrore gjatë krizës Covid fokusohen diku tjetër në mes të inflacionit në rritje, shkruan media amerikane “Bloomberg”.

Kompanitë tani përballen me një “shtrydhje” nga kostot më të larta të karburantit dhe punës së kombinuar me një rënie sezonale të udhëtimit, ndërsa qeveritë e vendeve evropiane luftojnë për t’iu përgjigjur faturave në rritje të familjeve.

Referuar shkrimit, kompanitë ajrore më të vogla në Evropën Qendrore dhe Lindore do të jenë më të prekshme, thanë analistët e agjencisë Bernstein, Alex Irving dhe Clementine Flinois, duke përmendur një model të ri për vlerësimin e rrezikut të falimentimit sipas niveleve të konkurrencës dhe kapacitetit, rrjeteve të rrugëve dhe kostove të mundshme nga marrja me qira dhe zëvendësimi i avionëve.

Gjashtë linjat ajrore më të mira të Evropës përballen me rrezik të papërfillshëm, tha Bernstein, duke listuar Ryanair Holdings Plc , EasyJet Plc dhe Wizz Air Holdings Plc që ruajnë vlerësimet e kreditit të nivelit të investimeve dhe grupet e trashëgimisë Air France-KLM , IAG SA dhe Deutsche Lufthansa AG ende në gjendje të mbështeten në ndihmën e qeverisë nëse kërkohet.

Kompanitë më të ekspozuar përfshijnë një nga Qipro dhe dy nga Shqipëria, si dhe linja ajrore me bazë në Bjellorusi, Bullgari, Republikën Çeke, Gjeorgji, Moldavi dhe Rumani.

Sipas revistës ekonomike amerikane me bazë në Nju Jork, falimentimi i këtyre kompanive ajrore do favorizojë “lojtarët” më të fortë në Evropën Lindore, kryesisht Wizz dhe Ryanair me bazë në Budapest, sipas agjencisë Bernstein, të cilat kanë thënë se kanë aftësinë për të shpërndarë me shpejtësi avionët në tregjet e sapoliruara.

Më shumë


spot_img

spot_img