Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Reuters: Kerry do të shtyjë Shqipërinë për reformat e reja kundër korrupsionit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry ka mbërritur sot në Shqipëri ku do takohet me kryeministrin Edi Rama, por edhe liderin e së djathtës Lulzim Basha.

Këtë takim kanë pasqyruar edhe mediat e huaja, ndër këtyre edhe prestigjozja “Reurters”, e cila ka shkruar se “Kerry do të shtyjë Shqipërinë për reformat e reja kundër korrupsionit”.

“John Kerry do të takohet me liderat e Shqipërisë për të biseduar për reformat e reja kundër korrupsionit, por edhe për faktin se shumë shqiptarë kanë lënë vendin e tyre për t’u bashkuar me Shtetin Islamik. Rreth 140 shqiptar kanë udhëtuar me destinacion Irakun dhe Sirinë që në vitin 2013, për të marrë pjesë në luftën lunder shtetit Islamik”, ka shkruar “Reuters”.

Në artikullin e “Reuters” bëhet fjale edhe për ndihmën që ka marrë Shqipëria nga Amerika deri tani duke pranuar rreth 20 milion dollarë për reformat kundër korrupsionit, ndërsa theksohet se Kerry do të jetë ai që do të shtyjë Shqipërinë në drejtimin e saktë.  

Më shumë
spot_img
spot_img