Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

‘Reuters’ jep ALARMIN për 8 qershorin: Protesta e Tiranës e rrezikshme, frikë për të gjithë Ballkanin!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Agjencia prestigioze Reuters ka publikuar një artikull lidhur me protestën e fundit të opozitës por dhe për protestën që pritet në 8 Qershor.

Reuters shrkuan se mijëra qytetarë shqiptar dolën në rrugë duke protestuar dhe duke kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Shumë qytetarë dhe efektivë policie u plagosën nga ‘bombat molotov’ dhe nga dhuna e ushtruar nga vetë protestuesit, shkruan ndër të tjera agjencia Reuters.

Protesta e radhës është do të jetë vendimtare për Shqipërinë. Lideri i opozites Lulzim Basha, tha se s’ka më kohë për fjalë dhe pritet që situata në protestën e fundit të jetë shumë e ‘nxehtë’ shkruhet më tej në artikullin e prestigjozes.

Një protestë aq masive dhe e dhunshme mund të jetë e rrezikshme për negociatat e Shqipërisë por dhe ekonominë e të gjithë Ballkanit pasi trazirat e shumta do të ndikojnë negativisht pranë sezonit turistik. Turistët britanikë por dhe të huajt kanë frikë se trazirat politike në Shqipëri do të kenë  influencë në Maqedoninë e Veriut por dhe në Greqi dhe duket që rastet e dhunës do t’i ndalojnë ata për të udhëtuar në Ballkan për pushime, analizon më tej Reuters.

‘A do të arrijë protesta e opozitës të rrëzojë kryeministrin?’  pyet Reuters në fund dhe këtë përgjigje mbetet për ta marrë, të shtunën e 8 qershorit.

61713431_357519001634880_8472682075013513216_n.png

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img