Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
30 °
E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Restaurohet ura e Velabishtit, është ndërtuar në shek. 18

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ura e Velabishtit pranë qytetit të Beratit i është nënshtruar rikonstruksionit. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryeministri Edi Rama, i cili nëpërmjet një postimi në facebook shprehet se është shpëtuar nga makinat një perlë e trashëgimisë tonë.

“Del nga llumi e shpëton nga makinat një tjetër perlë e trashëgimisë, Ura e Velabishtit, 1 km nga ura e famshme e Beratit”, shkruan Rama.

Ura e Velabishtit është ndërtuar në mesin e shekullit të 18 nga Ismail Pashë Velabishti, sundimtar i sanxhaqeve të Vlorës dhe Delvinës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img