Hapësire reklamuese

Social Bomb

Restaurohet ura e Velabishtit, është ndërtuar në shek. 18

Shkruar nga Newsbomb

Ura e Velabishtit pranë qytetit të Beratit i është nënshtruar rikonstruksionit. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryeministri Edi Rama, i cili nëpërmjet një postimi në facebook shprehet se është shpëtuar nga makinat një perlë e trashëgimisë tonë.

“Del nga llumi e shpëton nga makinat një tjetër perlë e trashëgimisë, Ura e Velabishtit, 1 km nga ura e famshme e Beratit”, shkruan Rama.

Ura e Velabishtit është ndërtuar në mesin e shekullit të 18 nga Ismail Pashë Velabishti, sundimtar i sanxhaqeve të Vlorës dhe Delvinës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese