Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
77 %
0.5kmh
0 %
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
42 °
Pre
33 °
Sht
36 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Reshjet intensive të shiut dëmtojnë teatrin “SKAMPA”, ja si janë prishur muret

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5b148efa0a6695ed91fcf163c068e52e

Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë dëme të shumta.

Bëhet me dije se reshjet që kanë përfshirë qytetin e Elbasanit kanë dëmtuar edhe teatrin “Skampa”.

Në fotot e mëposhtme shihet se në rrugë pranë tetarit është vendosur një shirit që paralajmëron qytetarët të mos kalojnë pranë.

Mësohet se është dëmtuar pjesa ku mbahet gardëroba e aktorëve, dhe se reshjet kanë shkaktuar shembje në godinë.

Teatri “Skampa” (apo ish-kinema “Nacional”) është ndërtuar në vitin 1935 me financimin e Xhavit Biçakçiut si dhuratë e tij për qytetin e Elbasanit.

U realizua nga arkitekti Halit Narazani dhe përfaqëson objektin më të rëndësishëm me funksion kulturor në qytetin e Elbasanit. Ka një kapacitet prej 292 vendesh. Akustika e këtij teatri është një nga më të mirat në Shqipëri dhe ndër më të mirat në Ballkan.

Screenshot_17.pngScreenshot_14.pngScreenshot_16.png

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img