Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
45 %
3.6kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Reshjet çajnë argjinaturën mbrojtëse, FNSH ndihmon banorët e Shirqit; në temperaturë nën 0, me teneqe dhe kallamishte parandalojnë përmbytjen në zonë (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8c3039f072ac43c83ef672b433c8e55d

FNSH-ja e Shkodrës i ka ardhur në ndihmë të banorëve të Njësive Administrative Dajç dhe Bërdicë në Shkodër, pasi reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar probleme të mëdha në zonë.

Si pasojë e prurjeve të mëdha nga lumi Buna, për shkak të reshjeve të ditëve të fundit, është çarë argjinatura mbrojtëse në fshatin Shirq, duke rrezikuar përmbytje masive për banorët e kësaj zone.

Mëngjesin e sotëm, grupi i emergjencave të FNSH Shkodër, i specializuar për kryerjen e operacioneve të kërkim-shpëtimit, si dhe për vendosjen e barrierave mbrojtëse nga përmbytjet, së bashku me kolegët e tjerë të repartit të FNSH-së, të emergjencave civile dhe ata të ushtrisë, kanë kryer me sukses operacionin për parandalimin e përmbytjes së zonës së Dajçit dhe të Bërdicës.

Siç shihet dhe në videon e publikuar nga Policia e Shtetit, efektivët e FNSH-së kanë punuar për disa orë në ujë, në temperaturë nën zero gradë, duke bërë të mundur bllokimin e çarjes së argjinaturës dhe parandalimin e përmbytjes së zonës përreth me disa pllaka teneqeje dhe kallamishte të dendura, të vendosura ngjitur.

Pavarësisht temperaturave të ulëta dhe terrenit të vështirë, me ndihmën edhe të një eskavatori, efektivët e FNSH kanë arritur që të bllokojnë çarjen e argjinaturës duke shmangur përmbytje të mundshme.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img