Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Reporterët pa Kufij: Liria e shtypit duhet të jetë në axhendën e samitit BE-Ballkani Perëndimor

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Reporterët pa Kufij (RSF) kanë bërë thirrje që mbështetja për gazetarinë hulumtuese të jetë një temë kryesore në samitin që presidenca sllovene e BE-së po organizon me Ballkanin Perëndimor.

Ata thonë se gazetarët që hetojnë histori të mëdha, si korrupsioni dhe pandemia Covid-19, janë të kërcënuar nga mungesa e pavarësisë gjyqësore dhe duhet të konkurrojë me dezinformimin.

Sipas tyre edhe pse respektimi i lirisë së shtypit është një kusht për pranimin në Bashkimin Evropian, ai nuk është në programin e samitit midis shteteve anëtare të BE -së dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor – Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – që do të mbahet më 6 Tetor në Slloveni.

Megjithatë, asnjë nga këto vende nuk ka bërë ndonjë përparim të rëndësishëm sa i përket lirisë së medias. Në fakt, të gjithë ata panë që rezultatet e tyre të përkeqësoheshin në Indeksin e Lirisë Botërore të Shtypit të RSF 2021 përveç Bosnjës, i cili regjistroi një përmirësim shumë të vogël.

Liria e shtypit nuk duhet të jetë një temë tabu në samitin BE-Ballkan, ” tha Pavol Szalai, kreu i zyrës së RSF për BE/Ballkan. 

Mbështetja për gazetarinë hulumtuese dhe profesionale në Ballkan është një ilaç thelbësor për të ndihmuar rajonin të luftojë dy nga problemet kryesore të tij-korrupsionin dhe pandeminë Covid-19. BE -ja pa dyshim duhet të jetë më ambicioze në përdorimin e ndikimit që ushtron mbi Ballkanin Perëndimor në mënyrë që t’u mundësojë qytetarëve të rajonit të kenë informacione më të besueshme”, thuhet në deklaratën e RSF.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img