Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Rekrutonte të rinj për xhihad, dënohet terroristi në Gjermani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d595019058069a23cb8be4e13c29cdc6

Gjykata gjermane dënoi me dhjetë vjet e gjysmë burgim një predikues irakian, udhëheqës i grupit militant Shteti Islamik në Gjermani.

Ahmad Abdulaziz Abdullah u dënua për drejtimin e një rrjeti xhihadist, që radikalizoi të rinjtë në Evropë dhe i ndihmoi ata të udhëtonin në Irak dhe Siri.

37-vjeçari akuzohet se ka rekrutuar  dy vëllezër gjermanë që kryen një sulm vetëvrasës në Irak në 2015.

Abdullah në vitin  2001 kërkoi azil në gjermani dhe me pas u be predikues në një xhami në qytetin Hildesheim, e cila u bë e njohur për tërheqjen e islamikëve ekstremiste.

Sipas prokurorisë 37-vjeçari  ka qenë anëtar i një organizate të huaj terroriste dhe ka ndihmuar në përgatitjen e akteve të dhunshme dhe në financimin e terrorizmit.

Kujtojmë që Abdullah  u arrestua pas një hetimi të gjatë në  vitin 2016.

Më shumë

spot_img
spot_img