Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Rekrutonte shqiptarët në Mbretërinë e Bashkuar dhe i çonte të punonin në fermat e kanabisit, arrestohet shqiptari (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Tre persona kanë rënë në prangat e policisë në Angli pasi përdorinin emigrant shqiptarë të kontrabanduar për të kultivuar kanabis.

Sipas mediave të huaja mësohet se mes të arrestuarëve është edhe një shqiptar. 28-vjeçari, Jeton Memia, është arrestuar nga Policia e Cheshires në M6. 

albsig

spring

Treshja u arrestuan pasi akuzohen për kultivim dhe shpërndarje të kanabisit si dhe pastrim parash.

Besohet se grupi i krimit ka lidhje me një OCG të Ballkanit Perëndimor që lehtëson hyrjen e paligjshme të shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar.

Shqiptarët pasi shkonin në MB punonin në fermat e kanabisit të OCG-së. Gjatë kontrolleve në banesat e tre të arrestuarëve policia zbuloi sasi parash, kokainë, kanabis dhe mjete droge të lidhura me fermat e kanabisit.

Menaxherja e operacioneve të NCA-së, Julie Booker tha: “Ky është një hetim kompleks ndaj grupeve të krimit të organizuar që kanë drejtuar ferma kanabisi në të gjithë vendin dhe kanë lehtësuar migrantët e paligjshëm në MB për të punuar në to.

Ne besojmë se këto arrestime do të kenë penguar ndjeshëm grupet e krimit dhe aftësinë e tyre për të vepruar.”

Kushdo që ka informacion duhet të kontaktojë Qendrën e Kontrollit të NCA në 0370 496 7622 ose organizatën e pavarur bamirëse Crimestoppers në mënyrë anonime në 0800 555 111”, tha ajo.

Në kuadër të hetimit më herët u zbuluan edhe tre ferma kanabisi me emigrant shqiptarë të cilët punon atje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img