Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

REKORDI /Inflacioni në Turqi arrin 70% në prill, niveli më i lartë nga viti 2002

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Turqia pati një rritje vjetore prej 69.97% të çmimeve të konsumit në prill, tha të enjten autoriteti statistikor i vendit.

Rritja vjetore ishte 61.14% në mars dhe 17.14% në prill 2021, sipas Institutit të Statistikave Turke (TurkStat).

albsig

spring

Rritja mujore e inflacionit ishte 7,25% në prill të këtij viti dhe 1,68% në prill 2021.

Rritja më e ulët vjetore u pa në komunikim me një fitim prej 18.71% tha TurkStat në një deklaratë.

Veshjet dhe këpucët panë një rritje prej 26.23%, ndërsa arsimi u rrit me 27.73% dhe shëndetësia u rrit me 35.95%.

Nga ana tjetër, transporti me 105,86%, ushqimet dhe pijet joalkoolike me 89,10% dhe mobilimi dhe pajisjet shtëpiake me 77,64% ishin grupet kryesore ku janë realizuar rritje të larta vjetore”, thuhet në njoftim.

“Në prill 2022, brenda çmimeve mesatare prej 409 artikujsh në indeks, çmimet mesatare të 27 artikujve u ulën dhe çmimet mesatare të 45 artikujve mbetën të pandryshuara, ndërsa çmimet mesatare të 337 artikujve u rritën”, shtoi ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img