Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

REKORD INFEKTIMESH në 24 orët e fundit, COVID i merr jetën 40 vjeçarit nga Shkodra, rritet numri i të shtruarve në spitale

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Rekord infektimesh në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi janë regjistruar 888 raste të reja me koronavirus.

Fatkeqësisht 3 persona kanë humbur betejën me koronavirusin, mes tyre edhe një 40 vjeçar nga Shkodra, ndërkohë që është rritur edhe numri i pacientëve në spitalet COVID, ku po marrin trajtimin mjekësor 91 qytetarë.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Çdo qytetar +18 vjeç mund të vaksinohet në qendrën më të afërt të vaksinimit.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 6619 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 888 qytetarë, në këto bashki:

254 raste në Tiranë, 119 në Shkodër, 46 në Vlorë, 40 në Durrës, 38 në Elbasan, 34 në Gjirokastër, 31 në Vau i Dejës, 29 në Fier, 28 në Lezhë, 27 në Berat, 24 në Sarandë, 18 në Kurbin, 17 në Kavajë, 16 në Lushnje, nga 13 raste në Mallakastër, Kamëz, nga 12 raste në Malësi e Madhe, Kukës, Krujë, nga 7 raste në Gramsh, Peqin, Rrogozhinë, nga 6 raste në Vorë, Tepelenë, Belsh, nga 5 raste në Cerrik, Këlcyrë, Divjakë, Has, 4 në Pogradec, nga 3 raste në Dimal, Korçë, Përmet, Roskovec, Mat, Shijak, nga 2 raste në Pukë, Mirditë, Bulqizë, Selenicë, Devoll, Kuçovë, nga 1 rast në Prrenjas, Librazhd, Poliçan, Skrapar, Maliq, Memaliaj, Dropull, Libohovë, Delvinë, Klos, Dibër, Tropojë.

Aktualisht janë 7681 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 91 pacientë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë tre qytetarë: një qytetar 40 vjeç nga Shkodra, një qytetar 77 vjeç nga Tirana dhe një qytetar 84 vjeç nga Dibra. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 274 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 132,086 që nga fillimi i epidemisë. 

 Statistika (26 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         888

Të shëruar në 24 orë       274

Të shtruar në spitale       91

Humbje jete në 24 orë     3

Testime ditore                 7725

Testime totale            1,019,885

Raste pozitive             142,253

Raste të shëruara         132,086

Raste Aktive                    7681

Humbje jete                     2,486

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             2900

Shkodër          1322

Vlorë               694

Fier                  592

Durrës             527

Lezhë              397

Elbasan           376

Berat               278

Gjirokastër       243

Korçë               156

Kukës              116

Dibër                 80

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img