Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

REKORD I ZI për Brazilin: 35 mijë raste të reja dhe mbi 1200 viktima nga Covid në 24 orë (DETAJE)

spot_img

Lajme të ngjashëm

6ab1555e1076cb07be1448e371a6782c

Brazili ka shënuar një rekord të ri përsa i përket shifrave të Covid-19 në 24 orët e fundit. Dje janë regjistruar 34.918 rste të reja më koronavirus, në të njëjtën ditë kur një nga zyrtarët e lartë tha që shpërthimi i virusit ishte nën kontroll.

Brazili, pika e dytë më e nxehtë e koronavirusit në botë pas Shteteve të Bashkuara, po i afrohet me shpejtësi 1 milion rasteve, megjithëse ekspertët thonë se numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë më i lartë për shkak të testimit të ulët.

Brazili gjithashtu regjistroi 1.282 vdekje nga COVID-19 që nga azhornimi i fundit i të hënës, tha Ministria e Shëndetësisë, duke e çuar në 45.241 numrin total të të vdekurve. Brazili më shifrat e fundit ka kaluar dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Walter Braga Netto, shefi i zyrës së kreut të shtabit të presidentit, i njohur si një nga zyrtarët e lartë që merren me krizën e koronavirusit, tha që ishte nën kontroll.

“Ekziston një krizë, ne simpatizojmë familjet e rrëmuara, por ajo menaxhohet,” tha Braga Netto, e cila foli gjatë një ëebinar të mbajtur nga Shoqata Tregtare e Rio de Janeiro.

Më shumë

spot_img