REKORD I ZI në Kosovë, për herë të numri i viktimave kalon mbi 20, ja sa raste të reja (SHIFRAT)

Publikuar tek: rajon, më 15:04 03-12-2020 REKORD I ZI në Kosovë, për herë të numri i viktimave kalon mbi 20, ja sa raste të reja (SHIFRAT)

Rekord i zi viktimash nga Covid-19 është shënuar ditën e sotme në Kosovë.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga Covid 22 persona, duke e çuar kështu numrin e viktimave në 1.062.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se gjatë ditës së fundit janë testuar 1.510 persona si të dyshuar me Covid, prej të cilëve kanë rezultuar pozitivë 627.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 543 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 26.453 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.784. 

E plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 22 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 9 raste (87, 80, 79, 79, 79, 75, 74, 74, 60 vjeç), Mitrovicë 2 raste (79, 77 vjeç), Prizren 2 raste (82, 77 vjeç), Gjakovë 2 raste (76, 60 vjeç), Istog 2 raste (84, 65 vjeç), Pejë 1 rast (72 vjeç), Klinë 1 rast (62 vjeç), Suharekë 1 rast (78 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 41.299 raste nga 148.213 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.062 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 543 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 26.453 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.784. 

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 286 raste, Ferizaj 39 raste, Mitrovicë 33 raste, Fushë-Kosovë 29 raste, Pejë 28 raste, Drenas 26 raste, Podujevë 25 raste, Gjakovë 22 raste, Lipjan 19 raste, Gjilan 18 raste, Shtime 12 raste, Viti 12 raste, Prizren 11 raste, Deçan 8 raste, Malishevë 8 raste, Rahovec 8 raste, Klinë 7 raste, Obiliq 7 raste, Istog 5 raste, Vushtrri 5 raste, Skenderaj 4 raste, Hani i Elezit 3 raste, Kamenicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Dragash, Junik, Novobërdë dhe Shtërpcë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pamje të trishta, Selaniku bën gati varret për viktimat nga COVID
»
Article Logic
Execution time: 0.01337718963623
array(1) { ["section"]=> string(99) "rekord-i-zi-ne-kosove-per-here-te-numri-i-viktimave-kalon-mbi-20-ja-sa-raste-te-reja-shifrat-230047" }