Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Reklamoi dhe u shiti klientëve “veshje anti-Covid”, gjobitet me 5 milionë dollarë firma e njohur e rrobave: Na mashtroi furnizuesi…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një firmë australiane e veshjeve është gjobitur me 2.6 milion £ (4.86 milion dollarë Australian) pasi pretendoi se veshjet e saj parandalonin përhapjen e Covid-19.

Kompania e quajtur “Lorna” kishte publikuar një reklamë, në të cilën thuhej se veshjet e saj ishin të ndërtuara me një teknologji të tillë të quajtur “LJ Shield”, e cila sipas saj parandalonte të gjitha bakteret të depërtonin në trupin e njeriut.

Në vendimin e gjykatës ky pretendim i kompanisë u cilësua si shfrytëzues dhe potencialisht i rrezikshëm, ndërsa “Lorna” pranoi vendimin e gjykatës.  

Kompania pohoi se ishte mashtruar nga furnizuesi i saj, duke deklaruar: 

“Një furnizues i besuar na shiti një produkt që nuk ishte ashtu siç ishte premtuar,” tha shefi ekzekutiv i Lorna, Jane Bill Clarkson.

“Ata na bënë të besojmë se teknologjia prapa LJ Shield po shitej diku tjetër në Australi, SHBA, Kinë dhe Tajvan dhe se ishte anti-bakteriale dhe anti-virale. Ne besonim se klientët tanë po përfitonin nga kjo”, shtoi më tej Clarkson.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img