Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
24 %
1kmh
0 %
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
37 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Regjistroi temperatura REKORD deri në 49°C, zjarri “fshin” nga harta fshatin në Kanada

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se 130 zjarre kanë rënë në një fshat në Kanadanë perëdimore, ku gjatë javës u shënuan dhe temperaturat rekord.

Mediat e huaja bëjnë me dije se zjarri ka rënë në Lytton ku gjatë javës arritën temperaturat në 49.6°C.

Zjarri ka përmasa të mëdha dhe ka diegur gjithçka që i ka dalë para. Pothuajse 90% e fshatit tashmë është shkrumbuar dhe dëmet janë të pallogaritshme, raporton BBC.

Qeveria federale e Kanadasë tha se do të dërgojë avionë ushtarakë për të ndihmuar shërbimet e urgjencës për të kontrolluar zjarret.

“Brenda rreth 15 minutash i gjithë qyteti u përfshi nga flakët,” tha kryebashkiaku Jan Polderman.

Në Lytton janë 250 shtëpi, të cilat shumicat janë diegur.

Më shumë

spot_img
spot_img