Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Regjistrohet edhe në Hong Kong rasti i parë i virusit vdekjeprurës kinez

spot_img

Lajme të ngjashëm

84ff596611d90dc7dcdd48c17fc82380

Është evidentuar rasti i parë i virusit të pneumonisë edhe në Hong Kong.

Pacienti ndodhet i izoluar në spital, pasi kishte ardhur nga qyteti Wuhan në Kinë, vend ku mendohet të jetë përhapur virusi.

Virusi i përhapur në Kinë ka sjellë deri më tani ka sjellë 6 viktima dhe mbi 300 të infektuar.

Pas Kinës raste të virusit janë evidentuar edhe në Japoni, Tajlandë, Korenë e Jugut, si edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Virusi që shpërtheu në qytetin Ëuhan në Kinë po shpërndahet me shpejtësi, pasi autoritetet kanë konfirmuar se virusi mund të transmetohet nga njerëzit te njëri-tjetri.

Kina ka mbyllur disa nga aeroportet, ndërsa në shtetet fqinje autoritetet e aeroporteve kontrollojnë çdo qytetar që vjen nga Kina, me qëllim identifikimin e rasteve të reja.

Virusi i ri ngjan me virusin (SARS), që vrau rreth 800 persona në vitet 2002-2003.

Autoritetet mjekësore kineze janë shprehur se ende nuk kam asnjë kurë të gjetur për virusin, që vazhdon të përhapet në mënyrë masive.

Më shumë

spot_img