Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Refuzohet kërkesa për mbrojtje në gjendje të lirë e ish-krerëve të UÇK-së, Gjykata Speciale nuk beson as Policinë e Kosovës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kërkesa e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit për mbrohjtje në gjendje të lirë është refuzuar ditën e sotme nga një panel i Gjykatës së Apelit në Gjykatën Speciale në Hagë.

Katër ish-drejtuesit e UÇK-së akyuzohen për krime në luftën e Kosovës, teksa kanë kërkuar që mbrojtja e tyre të bëhet në liri dhe të mos mbahen më në paraburgimin e Hagës.

Panel ii gjyqtarëve nuk i ka marrë në konsideratë argumentat e avokatëve, duke mbajtur haptazi të njëjtën linjë me Prokurorin Jack Smith dhe Gjykatësin Paraprak, Nicolas Guillou.

Gjithashtu ky panel nuk i ka besuar as Policisë së Kosovës, e cila ka marrë përsipër për të ofruar siguri në mbikëqyrjen e të akuzuarve gjatë kohës së qëndrimit të tyre në lirim të përkohshëm

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img