Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Refugjati sirian mesazh qeverisë shqiptare: Hap dyert dhe na dërgo në Gjermani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Që prej së premtes, Konica është shndërruar në kampin më të ri të refugjatëve sirianë, duke strehuar 162 persona të larguar nga fushë betejat e Sirisë.

Gjimnazi publik i Konicës është kthyer në strehën e tyre. Mahmudi është një prej shumë të rinjve që i ka shpëtuar luftës dhe është në kërkim të rrugës për në Gjermani, të cilën ai thotë se synon ta arrijë përmes Shqipërisë.

“Unë jam nga Siria, nga Daria. Erdhëm në Konicë për të ikur në Europë. Kemi ardhur këtu se mbase Shqipëria na ndihmon të kalojmë përmes saj, prandaj jemi kaq afër kufirit shqiptar. Aktualisht nuk kemi në plan të lëvizim, por shpresojmë që qeveria shqiptare të na presë e të na ndihmojë të kalojmë kufirin. Shpresojmë që nga Shqipëria të kalojmë në Itali e në fund në Gjermani. Të gjithë kufijtë na janë mbyllur, si në Hungari ashtu edhe në Maqedoni, prandaj jemi këtu në kufirin shqiptar”, thotë Mahmud.

“Unë kam një mesazh për qeverinë shqiptare nga gjithë sirianët që ndodhen këtu në Konicë, të na ndihmojë të kalojmë nëpërmjet Shqipërisë në vendet e tjera për në Gjermani”, apelon refugjati.

Ndërkohë, drejtoresha e qendrës së pritjes shprehet se pavarësisht kushteve dhe përkujdesjes ndaj refugjatëve, askush nuk mund t’i ndalojë ata që të lëvizin.

“Njerëzit që janë këtu në Konicë nuk janë të ndaluar nga policia apo nga askush tjetër që të lëvizin ku të dëshirojnë”, thotë Katerina Mitopolou.

E veç dëshirës së tyre‎ për të udhëtuar drejt vendeve të Europës, kryesisht Gjermanisë, lajmet që qarkullojnë në kamp e bëjnë me reale mundësinë e zhvendosjes së tyre drejt Shqipërisë.

Jashtë kamerave, ata pohojnë se nga drejtuesit grekë të qendrës u është thënë se këtu do të qëndrojnë vetëm 15 ditë e me pas do kenë mundësinë të kalojnë në Shqipëri. (Top Channel)

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img