Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Refugjatë sirianë në Shqipëri, politikani: Rama më i rrezikshëm dhe më i zi se 600.000 afrikanë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e djeshme në media qarkulloi lajmi nga mediat gjermane se kryeministri Rama është vetëofruar të presë 600 mijë emigrantë në këmbim të çeljes së negociatave me BE-në.

 

Lidhur me lajmin ka reaguar ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu. Sipas Spahiut Shqipëria nuk plotëson kushtet për një vendim të tillë.

E plotë:

Edi Rama më i rrezikshëm dhe më i zi se 600.000 afrikanë

Nga Kreshnik Spahiu

Dje mediat gjermane konfirmuan zyrtarisht me zë dhe figurë që jemi bërë ura tranzit e miliona emigrantve drejt perëndimit dhe kemi hapur kufijtë. 10.000 euro paguan secili prej tyre. Ndërkohë u shoreh gatishmëria e qeverisë shqiptare për të pritur afro 600.000 azilantë nga afrika dhe vende të tjera si Siria, afganistani, Iraku etj.

Pas një presioni disa mujor nga Berlini, Viena, Brukseli mbi fluksin e refugjatve, më së fundmi Edi Rama ka vendosur të hap dyert për ri-kthimin e tyre nga kufijtë e perëndimit në territorin shqiptar. Ky vendim merr përmasa anti-kombëtare dhe anti-kushtetuese për keto arsye:

1- Shqipëria nuk plotëson kushtet e mbrojtjes drejtave të njeriut as për qytetaret shqiptar dhe jo me te respektoj afrikanët

2- Ata nuk kërkojnë azil më shqiperi por në perëndim

3- Ri-kthimi eshte në kundershtim me statusin e emigrantit dhe kinventëm europiane te drejtave të njeriut

4- Shqipēria duhet veproj si Kroacia dhe Bosnja që kanë rrethuar me ushtrin dhe polici kufirin dhe të pengoj hyrjen e tyre.

5- Shqipërise nuk ka cfare i duhet antarsimi në BE nëse do shmdërrohet në kish plehrash të këtij unioni

6- Futja e ish-luftetarve te ISIS përbën rrezik për rendin kushtetues në Shqiperi

7- Shqiperia ska kapacitete as politike, as ekinomike, as sociale për strehimin e mbi gjysem milioni emigrantë.

8- Shqiperia sot akuzohet qe eshte urë tranzit për miliona emigrant që zagarër e Edi Ramës u marrin para për kalimin ne kufijt e Shqiperise.

Duke shprehur keqardhjen për mijra afrikan të pashpresë kam bindjen që pavarsisht origjinës dhe ngjyrës, kryeministri ynë Edi Rama është më i zi se 600.000 sirianët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img