Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
45 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Reforma në Drejtësi, Balla: KE ua rekomandon shteteve si Serbia dhe Maqedonia e Veriut të ndjekin shembullin e Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i PS Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se ndryshimet e propozuara në Reformën në Drejtësi, janë reflektim i problematikave që janë hasur gjatë implementimit të saj.

Ai tha se Komisioni Europian i ka rekomandon edhe Serbisë, Maqedonisë së Veriut, reforma në Drejtësi që ka Shqipëri.

“Zgjedhjet e 25 prillit, po kthehen në një referendum mes ata që duan ta zhbëjnë reformën në drejtësi dhe mes nesh që e konsiderojnë si reformë kyçe të ndarjes së Shqipërisë mes tranzicionit të tejzgjatur dhe rrugës europiane. Komisioni Evropian ia rekomandon si ilaç për drejtësinë e tyre edhe vendeve që janë duke negociuar, Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, i thuhet të merret shembull nga Shqipëria. Angazhimi i BE dhe SHBA.

Nuk bie dakord që procesi i Vettingut ka qenë i mangët, por ka ndihmuar në vakancat, por prap jemi në kushtet ku Gjykata Kushtetuese është funksionale dhe prej fund dhjetorit të vitit të shkuar KE, konstatojmë që i kemi kryer detyrat e shtëpisë, a ka ende në sistem gjyqtarë si gjyqtarja e Krujës, që në pritje të Vettingut, po kryejnë vepra penale, po. Drejtësia mbrotje Ilir Metën dhe Sali Berishën, Ardian Dvorani vlerësohet për karrierën e tij si kampion i luftës kundër korrupsioni,” tha Balla ndër të tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img