Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
90 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Reforma në Drejtësi, Ambasada e SHBA: Hedhim një vështrim pas mbi progresin që është bërë, nuk është e lehtë apo e përsosur (Mesazhi i plotë)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasada e SHBA në Tiranë ka bërë bashkë krerët e institucioneve të reja të drejtësisë, politikanë dhe analistë të njohur në një takim mbi Reformën në Drejtësi.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ambasada Amerikane shprehet se duke hedhur një vështrim pas, vihet re progresi që është bërë për reformën në drejtësi, ndonëse ajo nuk është e lehtë, e shpejtë apo e përsosur.

Postimi i plotë:

Me mbylljen e vitit 2021, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë hedh një vështrim mbi progresin që ka bërë Shqipëria gjatë pesë viteve të para të Reformës në Drejtësi. Progresi nuk duhet të matet vetëm nga distanca deri në destinacion, progresi duhet të matet edhe nga sa larg kemi arritur në udhëtim. Paketa legjislative, duke përfshirë ndryshime të rëndësishme kushtetuese, shënoi një pikënisje për matjen e këtij progresi. Si një reformë gjithëpërfshirëse, Shqipëria zgjodhi të ndërmerrte një plan tërësor për të rivlerësuar integritetin dhe profesionalizmin e anëtarëve të sistemit të drejtësisë dhe promovimin e një kulture të re nëpërmjet ndryshimit të strukturës së institucioneve të drejtësisë nëpërmjet depolitizimit dhe decentralizimit. Përfaqësuesit e Ambasadës së ShBA u mblodhën së fundmi me disa nga individët e shumtë që punojnë pa u lodhur, çdo ditë, për të zbatuar këto koncepte dhe për ta bërë reformën në drejtësi një sukses. Reforma në drejtësi nuk është e lehtë, e shpejtë apo e përsosur dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara është mirënjohëse për ata që e kanë sjellë Shqipërinë deri këtu.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img