Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Reforma e ujit, Gjiknuri nuk kursehet për bashkitë: Kjo është e pafalshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Energjitikës dhe Industrisë, Damian Gjiknuri është treguar i ashpër me njësitë vendore, konkretisht me institucionet e bashkive në të gjithë vendin.

I pranishëm në takimin që po mbahet në Shëngjin me drejtues të insititucioneve qendrore e vendore, ku i pranishëm është edhe kryeministri Rama, Gjiknuri foli për reformën e ujit në tërësi.

Gjiknuri kritikoi hapur bashkitë, duke thënë se vetë këto institucione në disa raste është një shembull i keq për të gjithë debitorët, familjarë e biznese, duke mos paguar faturat e ujit rregullisht.

“Ka raste është edhe vetë bashkitë nuk e paguajnë ujin. Kjo është e pafalshme nga ana e tyre. Bashkitë duhet të jenë të parët për të promovuar këtë aksion, ndaj kërkoj prej tyre nga ana tjetër që jo vetëm të pagujanë faturat e prapambetura, por edhe të krijojnë skema lehtësuese për debitorët me pamundësi ekonomike”, tha Gjiknuri.

 

 

Më shumë
spot_img
spot_img