Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
5.1kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Referendumet e njëanshme ruse në Ukrainë, ushtarët shkojnë derë më derë për të mbledhur vota

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ukrainasit kanë raportuar se ushtarë të armatosur shkojnë derë më derë në pjesët e pushtuara të vendit për të mbledhur vota për “referendume” të vetëquajtura për bashkimin me Rusinë.

“Duhet të përgjigjeni verbalisht dhe ushtari e shënon përgjigjen në fletë dhe e mban atë”, tha një grua në Enerhodar për BBC.

Në Kherson jugor, gardistët rusë qëndruan me një kuti votimi në mes të qytetit për të mbledhur votat e njerëzve. Media shtetërore ruse thotë se votimi derë më derë është për “siguri”.

“Votimi personalisht do të zhvillohet ekskluzivisht më 27 shtator,” raportoi agjencia ruse e lajmeve Tass. “Në ditët e tjera votimi do të organizohet në komunitete dhe në mënyrë derë më derë.

Një grua në Melitopol tha për BBC se dy “bashkëpunëtorë” vendas mbërritën me dy ushtarë rusë në banesën e prindërve të saj, për t’u dhënë atyre një fletë votimi për ta nënshkruar.

“Babai im tha ‘jo’ [për t’iu bashkuar Rusisë],” tha gruaja. “Mamaja ime qëndroi afër dhe pyeti se çfarë do të ndodhte nëse thoshin “jo”. Ata thanë: “Asgjë”.

Më shumë
spot_img
spot_img