Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
31 %
9.3kmh
0 %
Hën
22 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rebelimi i BE: Pas Britanisë së Madhe edhe Italia, Spanja dhe Franca bashkohen në aleancën euroskeptike për të lënë bllokun e Brukselit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f6cac70d255b1c5a2f9ce67619566bec

Brukseli është duke u përgatitur për një kërcënim të ri ndërsa udhëheqësit euroskeptikë në Francë, Itali dhe Spanjë po bashkohen për të filluar një manifest të përbashkët kundër anëtarësimit të vendeve të tyre në Bashkimin Evropian.

Në një intervistë ekskluzive me Express.co.uk, themeluesi i Generation Frexit Charles-Henri Gallois zbuloi se ai po bashkohet me Italexit, Espexit dhe aktivistë të tjerë anti- Evropian në kontinent, për të filluar një program të përbashkët kundër bllokut të Brukselit.

Politikani francez tha se ai ka qenë në kontakt me themeluesin e Italexit Gianluigi Paragone dhe udhëheqësin e Somos España Luis Carlos Nogues për të nisur një “platformë eurexit” dhe për të bashkuar forcat në luftë për të lejuar vendet e tyre përkatëse të largohen nga BE.

“Kushtet për anëtarësimin në BE kanë ndryshuar shumë që nga Traktati i Mastrihtit pasi do të ishte mjaft normale, nëse jeni një demokrat, pasi kushtet ndryshojnë për t’u konsultuar me njerëzit dhe për të pyetur nëse ata ende duan të qëndrojnë ose jo brenda Bashkimi Europian. Ne kemi këtë platformë të madhe, këtë projekt të madh në lidhje me një referendum mbi Frexit ashtu si britanikët patën një referendum mbi Brexit”,- tha ai.

I pyetur nëse ai synonte të bashkohej me partnerë të tjerë evropianë pasi zbuloi se kishte qenë në kontakt me senatorin italian Gianluigi Paragone, ai tha: “Patjetër, ne kemi shkruar së bashku, gjithashtu me një parti politike Spanjolle (Somos España). Ne po flasim gjithashtu me partitë e tjera evropiane në të gjithë kontinentin. Ne jemi duke punuar në një platformë, e cila është eurexit, për të pasur daljen tonë në vende të ndryshme sepse nuk i urrejmë vendet e tjera evropiane. Përkundrazi, ne e duam Evropën, por e urrejmë BE-në. Kështu që ne jemi duke punuar së bashku për të ndihmuar këto vende të dalin nga BE. Mendoj se është në interes të secilit vend, kështu që ne do të vazhdojmë të punojmë me miqtë tanë italianë dhe të tjerë.”

Zyrtarët e BE kanë frikë se Brexit mund të frymëzojë eksodin ‘e përhapur’ të zonës së eurovizionit. Express.co.uk kontaktoi z. Paragone i cili konfirmoi synimin e tij për t’u bashkuar me projektin.

Ai tha: “Unë mund ta konfirmoj, por ne jemi me të vërtetë në fillim të një udhëtimi të gjatë. Ne po fillojmë rrugët përkatëse politike të brendshme dhe menjëherë më pas do të përballemi me atë të aleancës së ngushtë.”

Nogues, themeluesi i partisë Somos Espana, e cila ka në manifestin e saj premtimin për të hequr Spanjën nga blloku i Brukselit, gjithashtu konfirmoi synimet e përbashkëta.

Ai tha: “Ne po përpiqemi të ndërtojmë një lëvizje eurexit. Ne promovuam manifestin e eurexit.” Ai shtoi që të tjerët në Hollandë dhe Irlandë po përfshihen gjithashtu.

Gallois tha se ai beson se francezët do të votonin për të lënë bllokun në një referendum mbi BE “sa më shpejt të jetë e mundur”. Euroskeptiku francez shpjegoi se vetëm një referendum do të lejonte një debat të duhur mbi të mirat dhe pro dhe kundër të Bashkimit Evropian.

Zgjedhjet presidenciale si dhe zgjedhjet e Parlamentit Evropian nuk do të ishin të mjaftueshme për të adresuar çështjen e madhe, argumentoi ai.

 Gallois përshëndeti gjithashtu Boris Johnson dhe Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e vendosur kundër BE. “Unë mendoj se çdo vend duhet të bëjë të njëjtën gjë”,- tha ai.

Shtimi i lëvizjes u ndje si një “hakmarrje” për të gjithë francezët që besojnë se BE nuk duhet të trajtohet si një shtet komb.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img