Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Reagon Vuçiç: Nuk do hyjmë në Kosovë me ushtri! Por presim të reagojë NATO brenda 24 orësh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka komentuar ngjarjet në veri të Kosovës gjatë mbrëmjes së sotme.

Sipas tij, Serbia nuk ka hyrë në territorin e Kosovës, sepse me marrëveshjen e Kumanovës dhe vendimet pas saj, si dhe hapjen e vendkalimeve, “ne nuk kemi të drejtë ta bëjmë këtë”.

“Ne nuk do të hyjmë me trupat tanë. Paqja është më e nevojshme. Ne presim që NATO të reagojë, ne jemi duke pritur për 24 orë. Nëse vazhdon përndjekja e popullsisë, Serbia do të reagojë”, citohet të ketë thënë Aleksandar Vuçiç sipas mediave në Kosovë.

Reagimi i presidentit serb vjen edhe pasi Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë të ditur se ka diskutuar sot me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin Aleksandar Vucic, lidhur me situatën në veri të Kosovës.

Stoltenberg përmes një postimi në Tëitter, ka theksuar se është qenësore që Prishtina dhe Beogradi të rikthehen në dialog.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img