Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Reagon Rusia: SHBA, BE dhe Shqipëria të mos ndërhyjnë në Maqedoni

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rusia ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimin Europian dhe Shqipërinë se po imponojnë në Maqedoni një qeveri pro shqiptare, të kapluar nga kriza politike.

Ditën e djeshme presidenti maqedonas Gjorge Ivanov refuzoi t’i jepte mandatin për krijimin e qeverisë liderit të LSDM, Zoran Zaev, duke e akuzuar se mbështet platformën shqiptare, që sipas Ivanov kërcënon stabilitetin e Maqedonisë, raporton Newsbomb.al.

Në deklaratën e Moskës akuzohet edhe Kosova për ndërhyrje në punët e Maqedonisë.

“Është e nevojshme të ndalohet ndërhyrja e jashtme në punët e brendshme të Maqedonisë. Perëndimi po kërkon të sjellë në pushtet opozitën e mposhtur”, thuhet në reagimin zyrtar të Moskës. /Newsbomb.al

Më shumë

spot_img