Hapësire reklamuese

Bota

Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Greqi, Mitsotakis humb Athinën dhe Selanikun

Shkruar nga Newsbomb
Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Greqi, Mitsotakis humb

Këtë të dielë Greqia mbajti raundin e dytë të zgjehdjeve lokale, ku kandidatët e partisë së kryeministrit Kyriakos Mistotakis, “Demokracia e re” humbën në Athinë dhe në Selanik.

Sipas mediave greke, teksa janë numëruar mbi 95% e votave për bashkinë e Athinës, fitues është shpallur Haris Dukas i mbështetur nga PASOK. Ai ka arritur që të marrë besimin e qytetarëve dhe të sigurojë rreth 55.9% të votave kundrejt 44.01% të kryebashkiakut aktual, Kostas Bakojanis i “Demokracisë së re” të kryeministrit Kyriakos Mitsotakis.

I njëjti rezultat është shënuar edhe në Selanik ku kandidati i mbështetur nga PASOK, Stelos Angeloudis ka arritur të marrë rreth 67% të votave duke mundur kështu kandidatin e Mistotakisit, Konstantinos Zervas. Në një deklaratë për mediat kryeministri grek tha se nuk është një natë e mirë për partinë e tij.

Nuk ishte një natë veçanërisht e mirë për “Demokracinë e re, por konkluzionet politike do të dalin më vonë. Dua të përgëzoj të gjithë drejtuesit e qarqeve dhe kryetarët e bashkive që u zgjodhën dhe t’i siguroj se është detyrë e qeverisë të bashkëpunojë me ta. Presim një bashkëpunim të frytshëm dhe produktiv. Qeveria duhet t’i ketë këmbët fort në tok”, tha kryeministri grek.

“Unë do të them vetëm një gjë: Qeveria duhet të luftojë me të gjitha forcat e saj me theks në axhendën e saj reformuese. Për ata që nxitojnë të festojnë, më lejoni t'ju kujtoj se para disa muajsh patëm zgjedhje kombëtare në të cilat forca e partive u regjistrua me qartësi absolute. Qeveria është këtu dhe do të punojë me ta”, theksoi ndër të tjera ai.

Deklarata e plotë e kryeministrit:

Së pari dua të përgëzoj të gjithë kryetarët e rajoneve që u zgjodhën të dielën e dytë të zgjedhjeve rajonale dhe komunale dhe t'i siguroj se është detyrë e qeverisë të bashkëpunojë me ta, siç thashë të dielën e kaluar. Ne kemi mbështetur në thelb Vetëqeverisjen Lokale A' dhe B' dhe presim një bashkëpunim të frytshëm dhe produktiv me të gjithë kryetarët e qarkut dhe kryetarët e zgjedhur.

Tani, sa i përket konkluzioneve politike të kësaj të diele të dytë, sigurisht që nuk ishte një natë e mirë për Demokracinë e Re, por dua t'ju kujtoj se konkluzionet politike në lidhje me shpërndarjen e pushteteve të partive janë bërë në thelb të dielën e kaluar, të dielën e parë.

Është e qartë se ka pasur, do të thosha, një kundërkomplot të shumë forcave kundër kandidatëve të Demokracisë së Re. Në fund të fundit, Demokracia e Re mori 41% dhe jo 51%. Dhe mesa duket ky hap për shumë kandidatë të mbështetur nga Demokracia e Re, nga 41% në 51%, nuk ishte veçanërisht i lehtë. Gjithashtu, dua të theksoj pjesëmarrjen veçanërisht të ulët në këtë kuti votimi, e cila mendoj se duhet të na shqetësojë të gjithëve.

Përtej kësaj, përsa i përket mesazheve politike, do të them vetëm një gjë: qeveria duhet të ecë me këmbët e saj të tokëzuara mirë, në tokë. Të marrë mesazhe politike në çdo kohë dhe të luftojë me të gjitha forcat për të përmirësuar jetën e përditshme të qytetarëve grekë. Kjo është ajo që ne do të vazhdojmë të bëjmë, me theks në axhendën tonë reformuese, në projektligjin politik. Për ata që nxitojnë të festojnë, ndoshta duke nxjerrë konkluzione që nuk përputhen me balancat reale politike, më lejoni t'ju kujtoj se kemi pasur zgjedhje kombëtare tre muaj më parë, në të cilat forca e partive u regjistrua me qartësi absolute.

I uroj të gjithë pushtetarëve të sapozgjedhur vendorë një fillim të mbarë. Dhe, siç thashë, qeveria është këtu për të punuar me ta.

 

 

 

 

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese