Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rasti i parë në botë, mori vaksinën kundër Covid në janar, infermierja sjell në jetë foshnjën me antitrupa

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b7a7c3ce9ae0a48cbc0fb91a3369ef45

Një grua në Florida që ishte vaksinuar kundër koronavirusit, ka lindur fëmijën me antitrupa, duke u bërë kështu rasti i parë në botë.

Mjeket që e zbuluan këtë rast thanë se gruaja e kishte marrë vakinën në janar dhe se imunitetin e kishte kaluar edhe tek fëmija e saj.

Doktor Paul Gilbert dhe Chad Rudnick thanë se nëna, një punëtore e kujdesit shëndetësor në vijën e parë, mori dozën e saj të parë të vaksinës Moderna gjatë muajit janar, asokohe ishte 36 javë shtatzënë.

Pas pak javësh infermiera ka sjellë në jetë vajzën e saj që kishte antitrupa.

“Për njohuritë tona, ky është rasti i parë në botë që u raportua për një fëmijë të lindur me antitrupa pas vaksinimit të nënës”, tha Gilbert.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img