Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Raportoi në qytetin ku u shfaq për herë të parë Covid-19, BE kërkon lirimin nga burgu të gazetares kineze

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a204cb2ee3d13cf32c091e4b1039f43a

Bashkimi Evropian ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të gazetares kineze, e cila raportoi fazat e para të koronavirusit në qytetin e Wuhanit.

Siç shkruajnë mediat e huaja, Zhang Zhan është dënuar të hënën me katër vjet burg, pasi është shpallur fajtore për “provokimin e telasheve”. Kjo akuzë ngrihet shpesh në Kinë kundër aktivistëve.

BE-ja ka ngritur shqetësimin për “kufizimin e lirisë së shprehjes dhe të qasjes në informacion, për frikësimin dhe mbikëqyrjen e gazetarëve, si dhe për ndalimet, gjykimet dhe dënimet e mbrojtësve të të drejtave të njeriut dhe të intelektualëve në Kinë”.

37-vjeçarja është arrestuar edhe në vitin 2019 pasi doli në mbështetjeve të aktivistëve të cilit ishin pro demokracisë në Hong Kong.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img