Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Raportohet për të shtëna me armë në aeroportin e Kabulit

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mediat afgane kanë njoftuar se janë raportuar të shtëna me armë zjarri në aeroportin e Kabulit. Zyrtarët kanë udhëzuar qytetarët amerikanë në zonë që të strehohen, pasi situata e sigurisë në Kabul është jo e mirë.

Më herët, Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken tha se SHBA po zhvendos kompleksin e saj të ambasadës në aeroportin e Kabulit.

Çdo amerikan që ende kërkon ndihmë për t’u larguar nga Kabuli u është thënë të regjistrohen në internet, pasi përfunduan operacionet në ambasadë.

Kujtojmë se Presidenti i Afganistanit Ashraf Ghani është larguar nga vendi, pasi taledbanët morën nën kontroll, kryeqytetin, Kabul.

DEKLARATA E PLOTË:

Këtë mëngjes Emirati Islamik lëshoi ​​një deklaratë se forcat tona ishin jashtë qytetit të Kabulit dhe ne nuk donim të hynim në Kabul përmes rrugëve ushtarake.

Megjithatë, tani po marrim raporte se zyrat e policisë së rrethit janë evakuuar, policia ka lënë punën e tyre për të siguruar siguria, gjithashtu ministritë janë zbrazur dhe personeli i sigurisë i administratës së Kabulit është larguar.

Prandaj, për të shmangur çdo plaçkitje dhe vjedhje në Kabul dhe për të ndaluar oportunistët që të dëmtojnë njerëzit, Emirati Islamik ka këshilluar forcat e tij që të hyjnë në ato zona të qytetit ku armiku është larguar dhe zonat janë në rrezik plaçkitjesh dhe vjedhjesh.

Banorët e qytetit nuk duhet të ndiejnë asnjë frikë nga muxhahidët. Forcat tona po hyjnë në heshtje në qytet, ata nuk do të shqetësojnë askënd, punonjësit e qeverisë si civilë ashtu edhe ushtarakë duhet të sigurohen se askush nuk do t’i dëmtojë ata, asnjë Muxhahid nuk lejohet të hyjë në shtëpitë e njerëzve, ose të lëndojë ose shqetësojë askënd.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img